Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-42/ER/06
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-42/ER/06
Data
2006.11.22



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpowiedzialność cywilna
podatek dochodowy od osób prawnych
polisa ubezpieczeniowa
ubezpieczenia osobowe
usługi ubezpieczeniowe


Pytanie podatnika
- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów polisy wykupionej przez firmę ubezpieczając pracowników w trakcie podróży służbowej.


Wnioskiem z dnia 28 sierpnia 2006r. (wpływ 29.08.2006r.), uzupełnionym w dniu 15.11.2006r., Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w dniu 8.04.2005r. z "E." w Szwecji Umowę Nr 119/2005 na wykonanie prac remontowych na linii 400kV na terenie Szwecji. W ramach realizacji zadań statutowych pracownicy Spółki zatrudnieni na podstawie umów o pracę, wyjeżdżają do prac realizowanych za granicą na zasadzie delegacji służbowych. Zgodnie z ww. Umową, w związku z wyjazdami za granicę, Spółka jest zobowiązana do ubezpieczenia wyjeżdżających pracowników. W związku z powyższym Spółka opłaca koszty zawartej umowy ubezpieczeniowej. Zgodnie z przedłożoną przez Spółkę Polisą Nr 120250001165 w zakres tych ubezpieczeń wchodzą: koszty leczenia, usług assistance, odpowiedzialność cywilna, bagaż podróżny i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Wg Spółki, nie jest ona uprawniona do otrzymania jakichkolwiek świadczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia pracowników w zagranicznej podróży służbowej. Zatem uprawnienia te przysługują ubezpieczonym pracownikom.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie, czy w opisanym powyżej stanie faktycznym, koszty wykupionej przez Spółkę polisy są kosztem uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki, koszty polisy stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ jest to jeden z warunków stawianych przez zleceniodawcę i związane są z osiąganymi przychodami Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, po. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczać - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 w/w ustawy - składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza:
- wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
- możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
- wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W świetle powyższego, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, umowy ubezpieczenia. Wyjątki, dające możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych składek ubezpieczeniowych opłaconych przez zakład pracy na rzecz swoich pracowników, wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, dotyczą:
Dział I. Ubezpieczenia na życie:
1. Ubezpieczenia na życie. 3. Ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. 5. Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4.

Dział II. Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe:
1. Ubezpieczenie wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej.
2. Ubezpieczenie choroby.

Ponadto w w/w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej w Dziale II pkt 7 i 13 wymieniono odpowiednio:

  • "Ubezpieczenie przedmiotów w transporcie, obejmujące szkody na transportowanych przedmiotach, niezależnie od każdorazowo stosowanych środków transportu",
  • "Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ogólnej) nieujętej w grupach 10-12.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż przy zaliczeniu składki ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione wszystkie wyżej powołane przesłanki prawne, tj:
- ubezpieczeniem powinny być objęte ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz 1 i 2 działu IIwymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej,
- uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca,
- umowa ubezpieczenia w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza: wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągnięcia zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w umowie ubezpieczenia nie zostały określone warunki dotyczące:
- wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
- możliwość zaciągania zobowiążań pod zastaw praw wynikających z umowy,
- wypłaty z tytułu wieku oznaczonego w umowie.

Natomiast z oświadczenia Spółki z dnia 15.11.2006r. wynika, iż pracodawca nie jest uprawniony do świadczeń wynikających z umowy ubezpieczenia.

W związku z powyższym, składki opłacane przez Spółkę dla pracowników skierowanych w delegację służbową poza granicami kraju na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia pracowników skierowanych w delegację poza granicami kraju stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki. Stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w tej sprawie jest prawidłowe.

Natomiast wydatki poniesione na ubezpieczenie bagażu, usług assistance oraz odpowiedzialności cywilnej, nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów, bowiem nie zostały enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. nie mieszczą się w grupach ryzyka Nr 1, 3 i 5 działu I oraz nr 1 i 2 działu II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Stąd stanowisko Spółki w tej kwestii jest nieprawidłowe.

Ponadto, uprzejmie informuję, iż odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte jest w postanowieniu Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie znak: US.PD/415-15/ER/06 z dnia 22.11.2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj