Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-15/ER/06
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-15/ER/06
Data
2006.11.22



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
polisa ubezpieczeniowa
przychód podlegający opodatkowaniu


Pytanie podatnika
- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do przychodów pracowników kosztów polisy wykupionej przez firmę na okres podróży służbowej.


Wnioskiem z dnia 28 sierpnia 2006r. (wpływ 29.08.2006r.), uzupełnionym w dniu 5.10.2006r. i 15.11.2006r., Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła w dniu 8.04.2005r. z "E." w Szwecji, Umowę Nr 119/2005 na wykonanie prac remontowych na linii 400kV na terenie Szwecji. W ramach realizacji zadań statutowych pracownicy Spółki zatrudnieni na podstawie umów o pracę, wyjeżdżają do prac realizowanych za granicą na zasadzie delegacji służbowych. Zgodnie z ww. Umową, w związku z wyjazdami za granicę, Spółka jest zobowiązana do ubezpieczenia wyjeżdżających pracowników. W związku z powyższym Spółka opłaca koszty zawartej umowy ubezpieczeniowej. Zgodnie z przedłożoną przez Spółkę Polisą Nr 120250001165 w zakres tych ubezpieczeń wchodzą: koszty leczenia, usługi assistance, odpowiedzialność cywilna, bagaż podróżny i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Wg Spółki, nie jest ona uprawniona do otrzymania jakichkolwiek świadczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia. Zatem uprawnienia te przysługują ubezpieczonym pracownikom.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie, czy w opisanym powyżej stanie faktycznym, koszty wykupionej przez Spółkę polisy są przychodem pracowników wyjeżdżających za granicę?

Zdaniem Spółki, z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.) wynika, iż koszty ubezpieczenia wynikające z zawartej polisy nie stanowią przychodu pracowników.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W myśl ust. 2 cytowanego przepisu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Źródłem przychodu, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy jest między innymi stosunek pracy. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Tymi odrębnymi przepisami są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).

Z tytułu podróży odbywanej w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
- diety
- zwrot kosztów:

  1. przejazdów i dojazdów
  2. noclegów
  3. innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Wszystkie te należności do wysokości określonej w rozporządzeniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przypadku polisy ubezpieczeniowej pracowników obejmującej koszty leczenia, assistanse, odpowiedzialności cywilnej, bagażu podróżnego oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w delegacji zagranicznej, organ podatkowy stwierdza, że jeżeli zakład pracy ubezpieczył swojego pracownika oraz opłaca składki należne od tych ubezpieczeń, lecz nie jest uprawniony do otrzymania wszelkich świadczeń wynikających z zawartej umowy ubezpieczenia - to wówczas wartość składek płaconych przez zakład pracy na powyższe ubezpieczenie stanowi przychód pracownika podlegający, zgodnie z art. 12 powołanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższego wynika, że opłacanie przez pracodawcę składek ubezpieczenia pracowników jest świadczeniem pieniężnym ponoszonym za pracowników i tym samym stanowi przychód pracowników. Tym bardziej, iż pracownik jest uprawniony do otrzymania świadczeń wynikających z umowy.

Od zapłaconych przez Spółkę składek na ubezpieczenie zakład pracy jako płatnik obowiązany jest zgodnie z art. 31 w/w ustawy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj