Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-61-2/2006
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-61-2/2006
Data
2006.11.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
odliczenia
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy posiadajac pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego oraz zaciągając na ten cel dwa kredyty zwiazane z budową - Pierwszy z kredytów będzie to kredyt budowlano-hipoteczny udzielony przez jeden z komercyjnych banków, natomiast drugi będzie to kredyt preferencyjny na zakup urzadzeń grzewczych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej istnieje możliwość odliczenia w całości odsetek od kredytu udzielonego przez bank komercyjny na budowę domu oraz kredytu preferencyjnego, który bedzie udzielony na zakup urzadzeń grzewczych w budowanym domu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r -Ordynacja podatkowa ( Dz .U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17 października 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczenia od dochodu odsetek od kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Działając, zgodnie z przepisem art. 14 a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m. in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z §2 tegoż art. 14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Wnioskiem z dnia 17 października 2006r zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z treści Pana pisma wynika, że wraz z małżonką w dniu 29 grudnia 2005r. uzyskali Państwo pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Obecnie mają Państwo zamiar wziąć dwa kredyty związane z ww. budową. Pierwszy z kredytów będzie to kredyt budowlano-hipoteczny udzielony przez jeden z komercyjnych banków, natomiast drugi będzie to kredyt preferencyjny na zakup urządzeń grzewczych (zakup pompy cieplnej i elementów z rur do ogrzewania podłogowego wraz z montażem) ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ....., udzielony przez Bank X. Budowany dom będzie służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Uważa Pan, iż przysługuje mu prawo do ulgi z tytułu spłaty całości odsetek od kredytu udzielonego przez bank komercyjny na budowę domu oraz kredytu preferencyjnego, który będzie udzielony przez Bank X na zakup urządzeń grzewczych w budowanym domu.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego: Stosownie do przepisów art. 26b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonej podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z
1) budowa budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkalnego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Warunki, które należy spełnić aby skorzystać z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu zostały określone w art. 26b ust. 2 i 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, że odliczenie, których wyżej mowa stosuje się, jeżeli m. in.:
- kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r.
- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
- inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji, o których mowa w ust 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne(....)i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomienie o zakończeniu budowy takiego budynku,
- odsetki, o których mowa w ust. 1 zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez ww. podmiot
.

Jak wynika z wniosku ma Pan wątpliwość, czy wydatki na spłatę odsetek od kredytów otrzymanych z dwóch różnych banków (komercyjnego - kredyt budowlano-hipoteczny i Banku X - preferencyjny) może odliczyć od podstawy obliczenia podatku.

W świetle wyżej przedstawionych uregulowań, bez znaczenia jest fakt pobrania, dwóch lub więcej kredytów. Ważnym jest by pamiętać o tym, że odliczenie, o którym mowa w ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji(art.. 26b ust. 4 pkt 2 ustawy), czyli odliczeniu od dochodu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza 189.000 zł. Istotne jest również znaczenie, że wydatki o których mowa w ust. 1 dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków - ograniczenie to wynika z art. 26b ust. 8 cytowanej ustawy.

Ponadto pyta Pan, czy ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na spłatę odsetek od kredytu preferencyjnego o który się Pan ubiega w Banku X na zakup urządzeń grzewczych (w tym przypadku zakup pompy cieplnej i elementów z rur do ogrzewania podłóg wraz montażem w budowanym domu).Warunkiem koniecznym do dokonania odliczenia, stosownie do przepisu art. 26b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest poniesienie w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jeżeli więc kredyt pobrany w Banku X. będzie służył celom sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową budynku mieszkalnego lub zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, oraz spełnione zostaną pozostałe warunki wynikające z przepisów art. 26b cytowanej ustawy uzyska Pan prawa do ulgi.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia, zaś postawione przez Pana pytanie ma charakter hipotetyczny.

Ponadto w myśl przepisu art. 14 b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla Pani wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla osoby występującej z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art.236 §2 pkt. 1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj