Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005/V/19/2006
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005/V/19/2006
Data
2006.11.27



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca października 2006 składki na ubezpieczenie społeczne dotyczące przedsiębiorcy za okres od 01.05.2003 do 30.09.2004?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.10.2006 r., uznaje stanowisko wnioskodawcy w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych zawarte w zapytaniu nr. 1 i 2 za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.10.2006 r. do Urzędu Skarbowego w Siedlcach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zaległych składek na powszechne ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. W dniu 27.10.2006 r. wniosek ten został przesłany wg. właściwości miejscowej do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Od dnia 01.10.2004 r. z mocy ustawy przestał Pan podlegać ubezpieczeniu społecznemu w KRUS - ie i rozpoczął opłacanie składek ubezpieczeniowych określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.). W drodze decyzji administracyjnej stwierdzono, że w okresie poprzedzającym dzień zmiany tj. od dn. 01.05.2003 r. do 30.09.2004 r. winien Pan opłacać składki ubezpieczeniowe na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z wymienioną ustawą. Na tle zaistniałego stanu faktycznego pyta Pan jakie skutki podatkowe powoduje opłacenie w październiku 2006 r. zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Pierwsze pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów miesiąca października 2006 r. składek na ubezpieczenie społeczne dotyczących przedsiębiorcy za okres 01.05.2003-30.09.2004 r. zapłaconych w październiku 2006 r.

Drugie pytanie dotyczy możliwości odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne za wymieniony okres zapłaconych w październiku 2006 r. i wysokości tego odliczenia.

Wypełniając dyspozycje art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowiska dotyczące zapytań nr 1 i 2 zawarte w podaniu uznaję za prawidłowe.

Decyzję o wyborze sposobu ewidencjonowania kosztów w księdze podatkowej podejmuje przedsiębiorca. Możliwość ta wynika z ­§ 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.) Zgodnie z tym przepisem, przy ewidencjonowaniu wydatków innych niż zakup materiałów podstawowych i towarów handlowych, należy uwzględnić zasady określone w art. 22 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W związku z tym dokonuje się zapisów w księdze wydatków poniesionych (art. 22 ust. 4 ustawy) bądź wydatków dotyczących danego okresu (art. 22 ust. 5 ustawy).

W przyjętej metodzie potrącalności kosztów decydujący wpływ ma moment uzyskania przychodów z działalności. Wydatki potrącalne są bowiem w roku, w którym podatnik uzyskał przychód a gdy zarachowanie ich nie było możliwe, mogą być uznane za koszt podatkowy w roku, w którym zostały poniesione.

Z przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że obowiązek zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie zaistniał w 2006 r., więc zarachowanie ich w latach poprzednich nie było możliwe, co oznacza, że mogą być zaksięgowane w roku podatkowym, w którym je poniesiono.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 58 cyt. ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składki, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr. 210, poz. 2135) opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika obniżają podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c. W świetle cyt. przepisów składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku w momencie ich opłacenia, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń zawartych w art. 27 b ust. 2. - tj. kwota składki nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim stwierdza, iż stanowisko przyjęte przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podl. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj