Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.II/415/90/06
z 8 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II/415/90/06
Data
2006.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu


Pytanie podatnika
- dotyczy amortyzacji spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 25.08.2006 r. i uzupełnione w dniu 12.09.2006 r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie amortyzacji spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego - za prawidłowe.

W dniu 25.08.2006 r. złożył Pan w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając po uzupełnieniu braków w dniu 12.09.2006 r. następujący stan faktyczny.Jest Pan właścicielem lokalu użytkowego położonego przy ul. ... . w O. W akcie notarialnym jest to określone jako spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

W przedmiotowym lokalu prowadzi Pan Gabinet Weterynaryjny "M.". W koszty uzyskania przychodów chce Pan zaliczać odpisy amortyzacyjne, jednakże w art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszącym się do amortyzacji, nie zostało wymienione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Widnieje natomiast zapis "spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego".

W związku z powyższym kieruje Pan pytanie - czy użytkowany lokal podlega takim samym prawom amortyzacji, o których mowa w art. 22b wyżej wymienionej ustawy.

Zdaniem Pana - zasady amortyzacji powinny być takie same mimo, że tego typu zapis nie został zawarty w ustawie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.W myśl art. 22b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlega, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane wartością niematerialną i prawną.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która powinna zawierać informacje określone w art. 22n ust.2 ww ustawy. Należy podkreślić, że prowadzenie takiej ewidencji jest warunkiem zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów (art. 22n ust. 6).

Odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego dokonuje się zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawa do lokali spółdzielczych zostały określone w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.). Jednym z tych praw jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które zostało omówione w rozdziale 21 wyżej cyt. ustawy.

W przeciwieństwie do spółdzielczych lokali mieszkalnych, do których można mieć tytuł prawny na zasadzie prawa lokatorskiego lub własnościowego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego jest prawem własnościowym.

Zatem bez znaczenia pozostaje fakt, że w przypadku lokalu użytkowego w przepisach podatkowych ustawodawca pominął słowo "własnościowe".

Reasumując - posiadany przez Pana lokal użytkowy stanowiący spółdzielcze prawo własnościowe podlega amortyzacji na zasadach, które omówiono wyżej.

W świetle powyższego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie winna uiścić z góry opłatę skarbową w wysokości określonej art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532 ze zm.) tj. w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj