Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-15A/06/HG
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-15A/06/HG
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura korygująca
moment powstania przychodów
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
W związku z błędnie zastosowaną stawką podatku od towarów i usług, w 2006r. Spółka z o.o. wystawiła faktury korygujące do faktur VAT wystawionych w 2004 i 2005r. Czy skorygowany za 2004 i 2005r. podatek nalezny VAT należy zaliczyć do przychodów roku 2005 i wykazać w sprawozdaniu finansowym 2005r?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za 2004r. i 2005r. w przedstawionym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 02.08.2006r. (data wpływu 04.08.2006r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego Spółka wystąpiła o interpretację prawa podatkowego m. in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka za wykonane usługi polegające na pomocy osobom poszkodowanym, zmierzającym do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń wystawiała w 2004 i 2005r. faktury VAT, stosując stawkę podatku VAT-22%, zamiast stawki zwolnionej. W związku z błędnie zastosowaną stawką podatku od towarów i usług, Spółka wystawiła faktury korygujące do faktur sprzedaży wystawionych w 2004r oraz do faktur wystawionych w 2005r. Kwoty brutto na fakturach korygujących pozostały bez zmian. Potwierdzenie odbioru przez kontrahentów faktur korygujących za w/w okresy Spółka otrzymała w czerwcu 2006r.

Zdaniem Spółki skorygowany za 2004 i 2005r. podatek należny VAT należy zaliczyć do przychodów roku 2005 i wykazać w sprawozdaniu finansowym 2005r.

Po dokonaniu analizy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki w tym zakresie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) "za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane..."

W myśl art. 12 ust.3a w/w ustawy "za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust.3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku)..."

Zgodnie z art. 9 ust.1 w/w ustawy "podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu/straty, podstawy opodatkowania...".

Na podstawie art. 20 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) podstawą zapisów księgowych mogą być również sporządzane przez jednostkę dowody księgowe korygujące poprzednie zapisy.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o rachunkowości stwierdzone błędy w zapisach poprawia się przez wprowadzenie do ksiąg rachunkowych dowodu zawierającego korekty błędnych zapisów. Wykryty błąd powinien być skorygowany w księgach rachunkowych. O tym, czy należy dokonać korekty błędu w księgach rachunkowych roku bieżącego, czy w księgach poprzedniego roku obrotowego decyduje moment ujawnienia błędu i zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki. Do dnia zatwierdzenia sprawozdania, które zgodnie z art. 53 ustawy o rachunkowości powinno mieć miejsce nie poźniej niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, korektę błędu w myśl art. 54 ust.1 wyżej powołanej ustawy o rachunkowości należy ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie dotyczy.

Jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, skutki te zgodnie z art. 54 ust. 2 w/w ustawy ujmuje się w księgach roku obrotowego, w którym błąd wykryto.

Wszelkie stwierdzone błędy w kosztach i przychodach podatkowych należy odnieść do roku podatkowego, którego dotyczą, poprzez skorygowanie zgodnie z art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa zeznań podatkowych. W związku z otrzymanym przez Spółkę w czerwcu 2006r. potwierdzeniem odbioru przez kontrahentów faktur korygujących kwoty podatku należnego przez zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2005r., zgodnie z wyżej powołanym art. 54 ust.1 ustawy o rachunkowości, korektę błędu nalezy ując w księgach rachunkowych 2005r. Skutki w podatkowych kosztach i przychodach nalezy odnieść do 2005r.

Odnośnie skorygowanego w fakturach sprzedaży za 2004r podatku należnego i otrzymanymi przez Spółkę w czerwcu 2006r. potwierdzeniami odbioru przez kontrahentów faktur korygujących, korektę błędu zgodnie z wyżej powołanym art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości należy ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym błąd wykryto, w przypadku Spółki w 2006r., odnosząc skutki podatkowe do roku 2004.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj