Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DP/4231/8/2006
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/4231/8/2006
Data
2006.12.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
sprzedaż nieruchomości
ulga na budowę mieszkań pod wynajem


Pytanie podatnika
Czy spółka akcyjna, dokonując zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym (z przeznanczeniem znajdujących się tam mieszkań na wynajem) przed upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymała decyję o pozwoleniu na użytkowanie budynku, będzie zobowiązana do zwiększenia dochodu lub pomniejszenia straty?


Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka w latach 1998-1999 poniosła wydatki na budowę budynku mieszkalnego (z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem) i zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami podatkowymi dokonała odliczeń poniesionych wydatków od dochodu.

Spółka prosi o potwierdzenie, że dokonując zbycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym przed upływem 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku, będzie zobowiązana do zwiększenia dochodu do opodatkowania (lub pomniejszenia straty) za miesiąc, w którym dokona zbycia nieruchomości.

Zdaniem Spółki, będzie ona musiała dokonać zwiększenia dochodu do opodatkowania (lub pomniejszenia straty), za miesiąc w którym dokona zbycia nieruchomości o całą kwotę odliczoną od dochodu, powiększoną o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do 10 lat.

Rozpatrując podniesioną przez Spółkę kwestię, należy wskazać, że przepisy określające warunki dotyczące prawa do odliczenia od dochodu wydatków na budowę własnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku zostały unormowane w art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz. U. z 1993r. Nr 106, poz. 482 ze zm./, w brzmieniu obowiązującym do końca 1998r. Natomiast unormowanie przewidujące utratę prawa do ulgi zawarto w art. 18 ust. 5 wskazanej wyżej ustawy.

Zmiany dotyczące omawianej ulgi budowlanej zostały wprowadzone ustawą z dnia 21 listopada 1996r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 137, poz. 639). W wyniku wprowadzonej nowelizacji, zmianie uległo unormowanie art. 18 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i otrzymało ono następujące brzmienie: „Podstawę opodatkowania (...) stanowi dochód (...), po odliczeniu wydatków na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku (...)”. Ponadto, nowelizacja ta dodała w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustępy 6a-6c, w których określono szczegółowe unormowania przewidujące utratę prawa do ulgi i zasady jej zwrotu w razie niedopełnienia określonych przepisami warunków. Stosownie do unormowania art. 18 ust. 6a ustawy podatkowej, jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z którego budową dokonano odliczeń, nastąpiło zbycie budynku - podatnik jest obowiązany w miesiącu, w którym wystąpiła ta okoliczność, zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę, o kwotę odliczoną od dochodu, w części przypadającej na sprzedany budynek lub lokal, o których mowa w pkt 1-3 tego przepisu. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do okresu dziesięciu lat, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej unormowania prawne, tutejszy organ stwierdza, że prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym, w przypadku zbycia przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, zabudowanej budynkiem mieszkalnym (z przeznaczeniem znajdujących się tam lokali mieszkalnych na wynajem) przed upływem 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymała decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku, będzie zobowiązana w miesiącu, w którym nastąpi zbycie, zwiększyć dochód lub zmniejszyć stratę o kwotę odliczoną od dochodu w części przypadającej na budynek. Ponadto, kwotę tę będzie miała obowiązek zwiększyć o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do okresu wspomnianych wyżej dziesięciu lat.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj