Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BP-I/4230Z-109/06/EŻ
z 29 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BP-I/4230Z-109/06/EŻ
Data
2006.11.29



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
niedziałanie prawa wstecz (lex retro non agit)
pożyczka
rezerwy bankowe
rezerwy celowe
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
uprawdopodobnienie nieściągalności


Pytanie podatnika
czy na podstawie art.16 ust. 3 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rezerwę w wysokości przewidzianej w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d/ utworzoną także na wierzytelności z tytułu kredytów ( pożyczek) oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek udzielonych po dniu 1 stycznia 1997 r. , a zaliczonych do kategorii stracone przed dniem 1 stycznia 2003 r., jeżeli ich nieściągalność nie została uprawdopodobniona?


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 239 w związku z art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz .U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Banku z dnia 18.09.2006 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 06.09.2006 r. Nr 1472/SOI/423-19/06/BLG w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych


o r z e k a


- odmówić zmiany kwestionowanego postanowienia i uznania stanowiska Podatnika przedstawionego we wniosku z dnia 22.06.2006 r. za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Bank pismem z dnia 22.06.2006 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .
Bank zwrócił się z pytaniem: czy na podstawie art.16 ust. 3 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rezerwę w wysokości przewidzianej w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d/ utworzoną także na wierzytelności z tytułu kredytów ( pożyczek) oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek udzielonych po dniu 1 stycznia 1997 r. , a zaliczonych do kategorii stracone przed dniem 1 stycznia 2003 r., jeżeli ich nieściągalność nie została uprawdopodobniona?
Zdaniem Banku zgodnie z przepisem art.16 ust. 3 f/ w/ w ustawy ma on prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na kredyty (pożyczki) oraz gwarancje (poręczenia) spłaty kredytów i pożyczek , które zostały zaliczone do kategorii stracone, a których nieściągalność nie została uprawdopodobniona zakwalifikowanych do tej kategorii zarówno przed jak i po dniu 1 stycznia 2003r.
Według Banku jedynym kryterium czasowym ograniczającym możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw na kredyty stracone ( w wysokości przewidzianej w art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d ustawy) utworzonych na wierzytelności , których nieściągalność nie została uprawdopodobniona, jest data udzielenia kredytu- kosztem podatkowym mogą być rezerwy na kredyty udzielone po dniu 1 stycznia 1997 roku.


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wydając postanowienie w dniu 06.09.2006r. Nr 1472/SOI/423-19/06/BLG uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.
W wyniku analizy przepisów w zakresie działalności banku, rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w tym przepisu art. 16 ust. 3 f/ ustawy podatkowej organ I instancji stwierdził, że nie daje uprawnienia Bankowi do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw na pokrycie 25 % kwoty kredytów( pożyczek) zaliczonych do kategorii stracone oraz 25 % zakwalifikowanych do kategorii stracone należności z tytułu gwarancji ( poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek , bez konieczności uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności , utworzonych przed dniem 1 stycznia 2003 r. Interpretacja odmienna w tym zakresie przedstawiona przez Bank , stanowiłaby naruszenie konstytucyjnej zasady, iż prawo nie może działać wstecz.


Strona pismem z dnia 18.09.2006 r. znak złożyła zażalenie na w/w postanowienie zarzucając mu naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię przepisu art. 16 ust. 3 f /w związku z art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. d/ ustawy podatkowej.
Po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, Strona przesłała pismo z dnia 09.10.2006 r. Nr RS/RP/536-1657/2006, w którym podtrzymuje stanowisko w niniejszej sprawie.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu Banku oraz interpretacji przepisów prawa podatkowego zawartej w postanowieniu , będącym przedmiotem zażalenia stwierdza, co następuje:


Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 26 ustawy podatkowej nie uważa się za koszt uzyskania przychodów rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem tych rezerw , które ten przepis zezwala zaliczyć w ciężar kosztów , a które zostały wymienione w art. 16 ust.1 pkt 26 lit. a-e w/ w ustawy.
Wyjątkiem od zasady nieuznania za koszt uzyskania przychodu rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności jest m. in. wymieniona w lit. d/ tego przepisu rezerwa na pokrycie 25 % kwoty kredytów ( pożyczek) zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych oraz 25 % zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych należności z tytułu gwarancji ( poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek udzielonych przez bank po dniu 01.01.1997 r.
W przepisie art. 16 ust. 3 f/ ustawy zawarta jest szczególna regulacja , przypadek wykraczający poza zakres art. 16 ust. 1 pkt 26 ustawy.
Zgodnie z przytoczonym przepisem w przypadku zakwalifikowania kredytów ( pożyczek) oraz gwarancji(poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek udzielonych przez bank , z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 26 lit. a/ tiret drugie i lit. c/ , do kategorii straconych , a których nieściągalność nie została uprawdopodobniona , za koszty uzyskania przychodów uważa się wysokość rezerwy ustalonej zgodnie z ust. 1 pkt 26 lit. d/.
Stosownie do § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków ( Dz. U. Nr 218, poz. 2147) banki tworzą rezerwy na ryzyko związane z ich działalnością, zwane dalej "rezerwami celowymi", w odniesieniu do ekspozycji kredytowych. Przez ekspozycje kredytowe zarówno ustawa o podatku dochodowego od osób prawnych - art. 16 ust. 2 d/ jak i rozporządzenie rozumie należności, z wyłączeniem odsetek, także skapitalizowanych oraz udzielone zobowiązania pozabilansowe o charakterze finansowym i gwarancyjnym.
Z punktu widzenia prawa bilansowego stosownie do §8 w/ w rozporządzenia Ministra Finansów rezerwy celowe tworzy się w ciężar kosztów. Rezerwy te obciążają koszty banku już w momencie ich utworzenia.
Z kolei z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw , które wymagają uprawdopodobnienia nieściągalności ma miejsce w roku podatkowym , w którym nieściągalność została uprawdopodobniona .
Natomiast rezerwy zakwalifikowane do kategorii "stracone" wymienione w art. 16 ust. 3 f/ ustawy podatkowej stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich utworzenia dla celów bilansowych. Przedmiotowy przepis stwierdza, że w razie zakwalifikowania kredytu ( pożyczki) do kategorii "stracone" którego nieściągalność nie została uprawdopodobniona koszt podatkowy tego kredytu ustala się w sposób analogiczny jak w przypadku kredytów ( pożyczek) "wątpliwych".
Organ odwoławczy zauważa , że ustawodawca wprowadził w/ w przepis do ustawy nowelą z dnia 30 sierpnia 2002 r. ( Dz. U. Nr 169, poz. 1384) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2003 roku. Z uwagi na brak przepisów przejściowych oraz zasadę , iż prawo nie działa wstecz , nie stanowią kosztu uzyskania przychodu rezerwy na pokrycie kredytów( pożyczek) zakwalifikowane do kategorii stracone, bez konieczności uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności , które zostały utworzone przed dniem 1 stycznia 2003 roku .
W związku z powyższym należało orzec jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj