Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-85/2006/LŚ
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-85/2006/LŚ
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
refakturowanie
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi działalność polegającą na organizacji w kraju i zagranicą kompleksowej obsługi konferencji, spotkań promocyjnych oraz wyjazdów szkoleniowych i integracyjnych. W powyższym zakresie podatnik nie świadczy usług turystyki. W związku z prowadzoną działalnością, wnioskodawca nabywa różnego rodzaju usługi gastronomiczne (m.in. usługi gastronomiczne, catering, lunch boxy, przerwy kawowe). W związku z powyższym, wnioskodawca pyta czy z tytułu nabycia w/w usług będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik stoi na stanowisku, że wyłączenie z prawa do odliczenia z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT ma zastosowanie tylko do usług gastronomicznych sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 55.30, do których stosuje się zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o VAT stawkę 7 %. Ponadto podatnik ma wątpliwości dotyczące refakturowania usług gastronomicznych i noclegowych zakupionych od polskich podmiotów i od podmiotów zagranicznych, jak również dotyczące zakupu biletów lotniczych. Zdaniem Spółki może ona refakturować usługi zakupione jedynie od polskich podmiotów na podstawie otrzymanych faktur VAT a usługi zakupione zagranicą nie mogą być refakturowane z zastosowaniem obowiązujących w Polsce stawek VAT.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystki, jeżeli w skład usługi turystki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119 tej ustawy, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie oraz z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Na potrzeby ustawy o VAT, ustawodawca stosuje Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), która usługi gastronomiczne zalicza do grupowania PKWiU 55.30. Zatem przepis art. 88 ust. 1 pkt 4 będzie miał zastosowanie wyłącznie do usług zaklasyfikowanych zgodnie z powyższym grupowaniem. W przypadku innych usług, na przykład usług cateringowych, sklasyfikowanych w innym ugrupowaniu PKWiU, podatnikowi będzie przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych usług, o ile usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.W uzupełnieniu powyższego należy podkreślić iż, podatnik przy korzystaniu z prawa do odliczenia nie powinien kierować się wysokością stawki podatku zawartą na fakturze VAT wystawionej z tytułu świadczenia usług gastronomicznych. Bowiem zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem : – sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,– sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

W myśl powyższego przepisu, w przypadku świadczenia usługi gastronomicznej, której częścią składową będzie sprzedaż powyżej wymienionych towarów, należy zastosować stawkę podatku w wysokości 22%. Zaznaczyć przy tym trzeba, że w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4, wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usługi gastronomicznej, niezależnie czy byłaby ona opodatkowana stawką w wysokości 7% czy 22%. O braku możliwości odliczenia podatku decyduje wyłącznie klasyfikacja danej usługi jako usługi gastronomicznej w rozumieniu PKWiU.

W zakresie pytania podatnika dotyczącego refakturowania usług gastronomicznych i noclegowych oraz zakupu biletów lotniczych, zakupionych od polskich oraz zagranicznych podmiotów należy odwołać się do unormowań zawartych w VI Dyrektywie Rady UE z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.U.UE.L.77.145.1) zwana dalej VI Dyrektywą VAT, która przyjmuje że odsprzedaż usługi jest tożsama ze świadczeniem usługi. Na podstawie art. 6 ust. 4 VI Dyrektywy VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rachunek kogo innego bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam przyjął i świadczył daną usługę. Refakturowanie polega na zafakturowaniu przez jeden podmiot innemu podmiotowi odsprzedaży usług bez doliczania marży, której celem jest przeniesienie kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzysta. Refaktura jest więc "normalną" fakturą, tyle że wystawioną przez podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą tej usługi. W zakresie usług zakupionych od polskich podmiotów, wnioskodawca postępuje prawidłowo odsprzedając je z zastosowaniem tych samych stawek oraz cen netto. Natomiast w przypadku refakturowania usług gastronomicznych i noclegowych zakupionych od zagranicznego podmiotu, w myśl ogólnych zasad miejscem ich opodatkowania będzie kraj, w którym świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę powyższe w przypadku opodatkowaniu usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza granicami, nie stosuje się przepisów ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj