Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-105/TZ-104/06/AB
z 19 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-105/TZ-104/06/AB
Data
2006.08.19


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
druk
książka
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT w przypadku drukowania na zlecenie wydawców książek oznaczonych symbolem ISBN z wykonywaniem materiałów własnych, w sytuacji gdy zlecający udzielił licencji na korzystanie z utworu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług w przypadku drukowania na zlecenie wydawców książek oznaczonych symbolem ISBN z wykorzystaniem materiałów własnych, w sytuacji gdy zlecający udzielił licencji na korzystanie z utworu

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym prowadzi działalność wytwórczą na zlecenie wydawców i innych przedsiębiorców polegającą na wykonaniu w pełnym cyklu produkcyjnym wydawnictw dziełowych. Produkcja odbywa się na własnych materiałach i we własnym zakresie usług, tj. drukowania i oprawiania. Zleceniodawca wraz ze złożeniem zamówienia udziela Wnioskodawcy licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych do drukowanych pozycji, w celu ich zwielokrotnienia w sposób określony w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z zawartą umową licencyjną zleceniodawca upoważnia Podatnika do korzystania z utworu na terenie całego świata na następujących polach eksploatacji:

  1. wytworzenia określonej w umowie licencyjnej ilości egzemplarzy utworu oznaczonych ISBN zamawiającego;
  2. wprowadzenia do obrotu wytworzonych egzemplarzy utworu.

Ponadto umowa licencyjna przyznaje udzielającemu licencji prawo pierwokupu wytworzonych egzemplarzy utworu. W przypadku skorzystania z tego prawa przez licencjodawcę, Podatnik dysponując wykonanym już nakładem książek stawia go do dyspozycji wydawcy (zamawiającego), przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania tymi książkami jak właściciel. Jednocześnie wystawia fakturę VAT określając w niej przedmiot sprzedaży jako książka (PKWiU 22.11).

Zdaniem Podatnika, w opisanym powyżej przypadku (zbycia wytworzonych przez Wnioskodawcę z własnych materiałów książek (PKWiU 22.11), oznaczonych symbolem ISBN, co do których podmiot zlecający wytworzenie książki udzielił zleceniobiorcy licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych) ma miejsce dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem spełniona jest przesłanka do zastosowania stawki 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami dla celów ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Aby dana czynność mogła być uznana za dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, musi spełniać trzy następujące warunki:

  1. przedmiotem dostawy mają być towary,
  2. dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel,
  3. dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.

W przedmiotowej sytuacji nie zostaje spełniony warunek, o którym mowa w punkcie 2.

Nie podlega kwestii, iż książka w myśl przepisów o statystyce publicznej jest towarem (klasyfikowanym do grupowania PKWiU 22.11). Zgodnie z definicją słownikową, książka jest to pewna liczba złożonych i oprawionych arkuszy papieru zadrukowanych tekstem; dzieło wydane w tej postaci; tekst wydrukowany na tych arkuszach ("Mały słownik języka polskiego", PWN Warszawa 1968). Zatem na substancję książki (towaru) składają się zasadniczo dwa elementy: papier oraz tekst, którym jest zadrukowany. Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym autorskie prawo majątkowe do tekstu publikacji (utworu) należy do wydawcy i tylko on może nim dysponować. Należy w tym miejscu podkreślić, iż załączona do pisma umowa licencyjna nie przenosi na licencjobiorcę (tj. Podatnika) autorskich praw majątkowych do utworu. Udzielenie bowiem innej osobie upoważnienia do korzystania z utworu w określonym zakresie nigdy nie pociąga za sobą wyzbycia się majątkowych praw autorskich przez licencjodawcę, który nadal pozostaje podmiotem wyłącznie uprawnionym z tytułu tych praw do danego utworu. Drukarnia nie może zatem przenieść na nabywcę (wydawcę) prawa do rozporządzania książką (towarem) jak właściciel, ponieważ nim w żadnym czasie nie dysponuje.

W przedmiotowej sytuacji nie mamy zatem do czynienia z dostawą towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, tym samym nie znajdzie zastosowania art. 146 ustawy, który do dostawy się odnosi.

Świadczeniem usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Art. 8 ust. 3 dodatkowo stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z dnia 23.08.2004 r. skierowanym do Podatnika (pismo to zostało przez Wnioskodawcę dołączone do zapytania z dnia 05.10.2005 r., na które tut. Organ udzielił odpowiedzi w piśmie nr XII-2/443-237/TZ(1)-226/05/AB z dnia 30.11.2005 r.) wyraził opinię, iż kompleksowe usługi drukowania książek, wykonywane w ramach jednego zlecenia wydawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 22.22.31-00.00 "Usługi drukowania książek". Ponadto poinformował, iż usługodawcą jest ten, kto wykonuje dane wyroby na rachunek i ryzyko zamawiającego na podstawie umowy zlecenia, przy czym nie jest istotne czy wykonuje je z materiału powierzonego, czy z własnego. Natomiast producentem jest ten, kto ma tytuł prawny do produkowanego wyrobu (jest jego właścicielem). Przy klasyfikowaniu efektów działalności według PKWiU istotne jest zatem czy drukarnia ma tytuł prawny do drukowania wyrobów (jest ich właścicielem), czy świadczy jedynie, na zlecenie innej jednostki (np. Wydawnictwa), usługi drukowania książek. Organ statystyczny zaznaczył, iż wytworzone wyroby należałoby klasyfikować do grupowania PKWiU 22.11 "Książki" tylko wówczas, gdy drukarnia byłaby producentem książek, tj. drukowała książki na swój rachunek i ryzyko, a nie na zlecenie innych podmiotów i posiadałaby do nich tytuł prawny.

Mając na uwadze powyższe, usługi drukowania książek świadczone na zlecenie wydawców, niezależnie od tego czy drukowane są na materiale powierzonym czy własnym, podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług określoną w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj