Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423/107/06/MK/2
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423/107/06/MK/2
Data
2006.10.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bony
emisja papierów wartościowych
nabycie wierzytelności
rezerwy bankowe
rezerwy celowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw celowych tworzonych na ekspozycje związane z emisją bonów korporacyjnych, nabywanych "wtórnie", tj. od innych inwestorów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 25.07.2006r. Nr DPP/34/2006, uzupełnionego pismem z dnia 23.08.2006r., nr DPP/8/W/2006, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerw celowych tworzonych na ekspozycje związane z emisją bonów korporacyjnych, nabywanych "wtórnie", tj. od innych inwestorów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, że Bank nabywa bony korporacyjne od innych inwestorów. Zdaniem Banku bon korporacyjny jest instrumentem finansowym o charakterze pożyczki, którego podstawą prawną jest Kodeks Cywilny, stanowiący zobowiązanie Emitenta do zwrotu posiadaczowi bonu określonej wartości nominalnej w dniu jej wymagalności. Bon korporacyjny jest źródłem krótkoterminowego finansowania działalności przedsiębiorstw, co oznacza, iż uzyskane z nich środki przedsiębiorstwo może wykorzystać na finansowanie bieżącej działalności oraz na pozyskanie kapitału na cele inwestycyjne, konsolidacyjne. Jednakże Bank, uważa, iż w przypadku nabycia bonów od innych inwestorów, nie można mówić o udzieleniu pożyczki, lecz o wtórnym nabyciu wierzytelności od inwestora, wobec czego rezerwy utworzone na bony nabywane wtórnie nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zaprezentowane stanowisko Strony, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Art. 16 ust. 1 pkt 27 tej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów rezerw innych niż wymienione w pkt 26 (utworzone na pokrycie wymagalnych, a nieściągalnych kredytów, pożyczek), jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów nie wynika z innych ustaw; nie są jednak kosztem uzyskania przychodów rezerwy utworzone zgodnie z ustawą o rachunkowości, inne niż określone w niniejszej ustawie jako taki koszt.

Ponieważ ww. rezerwy nie zostały utworzone na pokrycie wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek) oraz obowiązek ich tworzenia nie wynika z innych ustaw, nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu zwraca uwagę, iż bony korporacyjne stanowią krótkoterminowe papiery wartościowe, do których zastosowanie znajdzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Szczegółowo problematykę tę omówiono w wydanym w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa postanowieniu nr 1471/DPD1/423/107/06/MK/1 z dnia 25.10.2006r. Reasumując, prawidłowe jest stanowisko Banku, iż utworzonych rezerw na bony korporacyjne nabywane od innych inwestorów nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj