Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/29/2006/BR
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/29/2006/BR
Data
2006.06.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
informacja podsumowująca
rejestracja
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy z tytułu opodatkowanych podatkiem od towaró i usług czynności syndyka powinien on złożyć zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP-1 czy też inne ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie:

  • art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 2, art. 5 ust. 1, ust. 2, ust. 4,art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1, ust. 6 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.),

uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2006 r. uzupełnionym pismem z dnia 17.03.2006 r., dotyczące przepisów ustawy o NIP.

W dniu 15.03.2006 r. wpłynął do tut. Organu wniosek, złożony w trybie art. 14 a ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczący przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o NIP.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

Podatnik prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego i wykonuje na zlecenie sądu czynności syndyka w postępowaniach upadłościowych. W załączonym do wniosku zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP -1 z dnia 24.10.2005 r.podano, że prowadzona przez Podatnika działalność gospodarcza - Kancelaria Radcy Prawnego - posiada Wpis do ewidencji działalności gospodarczej pod numerem 64985 - działalność prawnicza (PKD 74.11.Z).

Faktury VAT za wykonywane czynności syndyka ujmuje w ewidencji sprzedaży, którą prowadzi łącznie zarówno dla działalności syndyka jak i działalności radcy prawnego. Podatek należny od działalności gospodarczej i od działalności wykonywanej osobiście pomniejsza o podatek naliczony związany z takimi zakupami jak usługi telefoniczne, energia, wywóz nieczystości, środki czystości, artykuły biurowe itp.

Na podstawie przyznanej przez Sąd zaliczki podatnik w pierwszej kolejności wylicza należny podatek od towarów i usług w wysokości 22 %, a następnie od kwoty netto pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy.Otrzymywane, na podstawie postanowień Sądu, zaliczki są jedynym wynagrodzeniem syndyka. Sąd nie wydaje postanowień dotyczących zwrotu poniesionych kosztów działalności przez syndyka (np. przejazdy, telefony,materiały biurowe itp).

Dodatkowo Podatnik wskazał, że czynności wykonuje w siedzibie Spółki będącej w upadłości, w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego, gdzie również mieszka oraz w biurze syndyka.W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy z tytułu opodatkowanych podatkiem od towarów i usług czynności syndyka powinien złożyć do Urzędu "zgłoszenie identyfikacyjne lub zgłoszenie aktualizacyjne" (NIP - 1), czy też jakieś inne zgłoszenie.Zdaniem Podatnika z tytułu wykonywanych czynności syndyka nie ma obowiązku dokonywać zgłoszenia NIP - 1 ani jego aktualizacji.Stanowisko tutejszego Organu:

Strona samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą , której przedmiotem są usługi świadczone przez radcę prawnego i jednocześnie występuje jako syndyk w postępowaniach upadłościowych uzyskując przychody z działalności wykonywanej osobiście. Prowadzona przez Podatnika Kancelaria Radcy Prawnego figuruje w Ewidencji działalności gospodarczej pod nr ... .

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają również przychody syndyka uzyskiwane przez Stronę z działalności wykonywanej osobiście - stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ww. ustawy o NIP obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej NIP:

  • Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami ( ust. 1 art. 2).
  • Inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków ( ust. 2 art. 2).
  • Podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne ( ust. 3 art. 2).

Stosownie do art. 5 ww. ustawy o NIP Podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw ( ust. 1 art. 5).

Zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko, imiona, imiona rodziców,datę i miejsce urodzenia,płeć,nazwisko rodowe,obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania,adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer ewidencyjny PESEL.( ust. 2 art. 5).

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników wykonujących działalność gospodarczą zawiera również informacje dotyczące tej działalności. ( ust. 4 art. 5).

Podatnicy podatku od towarów i usług obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego , o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (art. 6 ust. 1 ww. ustawy o NIP).

Jednocześnie podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminach określonych w art. 9 ust. 1 ww. ustawy o NIP.

Do zgłoszenia aktualizacyjnego, zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy o NIP, podatnik prowadzący działalność gospodarczą dołącza uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte tym zgłoszeniem, a w szczególności : wpisu ( aktualizacji ) do ewidencji działalności gospodarczej , dokumentów potwierdzających uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości , w których znajduje się siedziba, zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON. Obowiązki te spoczywają również na przedsiębiorcy dokonującym aktualizacji danych zawartych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Reasumując - w świetle przepisów ustawy o NIP - należy stwierdzić, że obowiązek aktualizacji danych ewidencyjnych obejmuje:

  • co do zakresu podmiotowego - podmioty wymienione w art. 2 ustawy , które uprzednio w celu uzyskania NIP dokonały zgłoszenia identyfikacyjnego,
  • co do zakresu przedmiotowego - informację o zmianie stanu faktycznego dotyczącego danych zgłoszonych w zgłoszeniu identyfikacyjnym, przez co należy rozumieć - zmianę każdej informacji uprzednio podanej w zgłoszeniu idetyfikacyjnym lub pojawienie się nowej informacji podlegającej zgłoszeniu identyfikacyjnemu w rozumieniu art. 5 ustawy o NIP.

Podatnik, w związku z wykonywaną samodzielnie działalnością gospodarczą ( działalność prawnicza PKD 7411 Z ) na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jako osoba fizyczna, dokonał zgłoszenia identyfikacyjnego na druku NIP - 1 oraz jest podmiotem zarejestrowanym "jako podatnik VAT czynny".

Jednocześnie w przypadku, zmiany danych objętych wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, na przedsiębiorcy ciąży obowiązek aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, stosownie do art. 9 ust. 6 ustawy o NIP w terminie określonym w art. 9 ust.1.

Jak wynika z informacji udzielonej przez Referat Handlu i Usług, Delegatura Łódź - Bałuty Urzędu Miasta Łodzi osoba fizyczna wykonująca na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego obowiązki syndyka nie musi mieć wpisu do Ewidencji działalności gospodarczej. Zakres działalności syndyków sądowych regulują przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz przepisy wykonawcze wydane przez Ministra Sprawiedliwości.

W art. 157 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535 ze zm.) określono, że syndykiem może być osoba fizyczna posiadająca odpowiednią licencję, prowadząca pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Natomiast zgodnie z § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1998 r. w sprawie szczególnych kwalifikacji oraz warunków wymaganych od kandydatów na syndyków upadłości (Dz.U. z 1998 r. nr 55, poz.359 ze zm.), osoba fizyczna kandydująca na syndyka upadłości nie może figurować w wykazie osób, wobec których orzeczono na podstawie Prawa upadłościowego zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek (...).

Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić że Przedsiębiorca działający w oparciu o Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,który jednocześnie wykonuje zlecane przez sąd, na podstawie Prawa upadłościowego i naprawczego, czynności syndyka upadłości, nie musi dodatkowo posiadać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, ani aktualizować danych objętych wpisem, dotyczących zlecanych czynności syndyka.

W konsekwencji, wykonywanie w postępowaniach upadłościowych powierzonych przez sąd czynności syndyka, nie wymaga również złożenia organowi podatkowemu zgłoszenia identyfikacyjnego, bądź zgłoszenia aktualizacyjnego.

Wobec powyższego, przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2006 r. stanowisko Podatnika oparte na twierdzeniu, że nie posiada obowiązku dokonywania zgłoszenia idetyfikacyjnego NIP - 1 lub jego aktualizacji z tytułu wykonywanych czynności syndyka - należy uznać za prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj