Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/34/2006/IPP
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/34/2006/IPP
Data
2006.11.17



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności


Słowa kluczowe
dłużnik
dostawca usług
korekta podatku
podatek należny
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Prosimy udzielenie informacji czy gmina będąc płatnikiem ( podatnikiem ) podatku VAT może skorzystać z przepisu art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie zwrotu podatku należnego VAT od należności, których nie można wyegzekwować od dłużnika.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z wnioskiem z dnia x 2006 roku złożonym przez Urząd Miasta i Gminy w X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko Urzędu Miasta i Gminy w X dotyczące możliwości skorzystania z przepisu art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącego skorygowania podatku należnego z tytułu świadczenia usług dzierżawy lokali użytkowych w przypadku nieściągalnych wierzytelności.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) w związku z Waszym wnioskiem dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w wniosku o treści: "Prosimy udzielenie informacji czy gmina będąc płatnikiem ( podatnikiem ) podatku VAT może skorzystać z przepisu art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie zwrotu podatku należnego VAT od należności, których nie można wyegzekwować od dłużnika.

Stan faktyczny: Pytanie dotyczy należności związanych z czynszem dzierżawnym za lokale użytkowe będące własnością Miasta i Gminy X, które są wynajmowane podmiotom gospodarczym na prowadzenie działalności gospodarczej oraz należności dotyczących rocznych opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości. W stosunku do tych, którzy zalegają z płatnością zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Jednak nie przyniosło ono efektu w postaci zapłaty zadłużenia.

Stanowisko podatnika: Naszym zdaniem przepisy wyżej cytowanego artykułu winny dotyczyć również gminy i powinna mieć ona prawo do zwrotu zapłaconej kwoty podatku VAT.

Zasady dokonywania korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne określają znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 roku nr 54, poz. 535 ze zmianami ).

Zgodnie z art. 89a ust. 1 w/w ustawy , wprowadzonym w życie w dniu 01 czerwca 2005 roku, mocą art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2005 roku nr 90, poz. 756 ), podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku, o której mowa wyżej, dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Jednakże podatnik może dokonać takiej korekty podatku należnego jedynie wówczas gdy spełnione są następujące warunki:

1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny , niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

4. wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,

5. od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,

6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie ( art. 89a ust.2 pkt 1-6 ustawy o VAT ).

W tym stanie prawnym obowiązującym od 01 czerwca 2005 roku oraz w przypadku spełnienia w/w warunków, stanowisko Wasze zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe, co orzeczono w sentencji postanowienia.

Nadmienia się jednocześnie, że korekcie może podlegać jedynie podatek należny wynikający z faktur sprzedaży VAT wystawionych od dnia wejścia w życie powyższego przepisu tj. od dnia 01 czerwca 2005 roku.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art. 14 b § 1 Ordynacja podatkowa ), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa )



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj