Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VII-415-136-VII/06
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VII-415-136-VII/06
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
grób
nakłady
prawa majątkowe
sprzedaż praw


Pytanie podatnika
Cz sprzedaż grobowca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 16.10.2006 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.10.2006 r. (uzupeł. 08.11.2006 r.) zwrócił się Pan z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż od 1986 r. posiada Pan „grobowiec” i zamierza go sprzedać. Przedmiotem sprzedaży będzie wymurowana część podziemna jak również nagrobek, który obecnie nie przedstawia żadnej wartości, wręcz przeciwnie trzeba będzie zapłacić za jego rozebranie. Z dalszych Pana wyjaśnień wynika, iż nie posiada Pan dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy z Zarządem Cmentarza na dzierżawę działki, na której znajduje się „grobowiec”, ani też na użytkowanie samego „grobowca”, a z dokumentu zapłaty wynika, iż wniósł Pan opłatę za miejsce grzebalne, na którym znajduje się grób. Za rok upływa termin 20 lat na używanie grobu, stąd będzie musiał Pan wnieść ponowną opłatę za odnowienie używania grobu.

Zdaniem Pana w przypadku sprzedaży „grobowca” nie powinien płacić Pan podatku dochodowego od dochodu z jego sprzedaży.

Organ podatkowy stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) – c). Zgodnie z art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Wskazany przepis jedynie przykładowo wymienia rodzaje praw majątkowych. Ustawodawca nie definiuje pojęcia prawo majątkowe, a jedynie przykładowo wymienia ich rodzaje, na co wskazuje użycie w powołanym wyżej przepisie zwrotu „w szczególności”. Katalog praw majątkowych jest zatem otwarty, co oznacza, iż możliwe jest zaliczenie do niego także innych praw nigdzie w ustawie nie wymienionych. Źródłem przychodu może być zatem każda postać prawa majątkowego, w tym także prawa wynikającego ze stosunku zobowiązaniowego. Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52 a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29 - 30 c, art. 30 e oraz art. 44 ust.7 e i 7 f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Z kolei art. 9 ust. 2 powyższej ustawy stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Na podstawie ustalonego stanu faktycznego można stwierdzić, że zawierając umowę odpłatnego zbycia „grobowca” dokona Pan przeniesienia prawa do grobu na inną osobę. Tym samym dojdzie do odpłatnego zbycia prawa majątkowego, o którym mowa w art. 18 ww. ustawy.

Przychód z odpłatnego zbycia prawa majątkowego, należy opodatkować na zasadach ogólnych w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie, według skali podatku dochodowego obowiązującej w danym roku podatkowym, uwzględniając udokumentowane koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (np. koszt opłaty za miejsce). Stosownie do przepisów art. 45 w/w ustawy, w rocznym zeznaniu podatkowym przychód z przedmiotowego zbycia należy wykazać łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w tymże roku podatkowym.

W myśl art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj