Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-41/06
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-41/06
Data
2006.10.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
świadczenie usług
windykacja należności


Pytanie podatnika
Jaka jest stawka podatku na usługi polegające na kontaktowaniu się telefonicznym lub osobistym z kredytobiorcami banków w celu poznania przyczyn powstałego zadłużenia oraz ustalenia terminu spłaty zaległości?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w kwestii opodatkowania usług świadczonych na rzecz instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi na rzecz instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek osobom fizycznym. Instytucje te działają zgodnie z Prawem Bankowym.

Pracownicy Spółki na podstawie informacji uzyskanych od swoich klientów o zadłużeniach kredytobiorców (kwota zaległości, odsetki, dane poręczycieli) kontaktują się telefonicznie lub osobiście z kredytobiorcami w celu poznania przyczyn powstałego zadłużenia oraz ustalenia terminu (który ustala dłużnik). Powyższe czynności pracowników mają na celu zaspokojenie potrzeb klientów Spółki, przy jednoczesnym zapobieżeniu dochodzenia należności na drodze prawnej.

Po zakończeniu świadczonej usługi Spółka wystawia fakturę. Kwota wynagrodzenia Spółki uzależniona jest tylko od wysokości faktycznie wpłaconych kwot, w związku z tym nie jest to fizyczna (kwotowa) część zaciągniętych zobowiązań przez osoby korzystające z działalności kredytowej klientów, a jedynie odsetek od kwoty wpłat jaką dokonają kredytobiorcy.

Jedynym przepływem środków pieniężnych pomiędzy Spółką a klientami będzie zapłata za fakturę wystawioną przez Spółkę. Kredytobiorcy nie płacą swoich zobowiązań gotówką pracownikowi Spółki ani na rachunek Spółki.

Urząd statystyczny w opinii skierowanej do Spółki sklasyfikował powyższe czynności do grupowania PKWiU 67.13.10-00.00 "Usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Pytanie:

Jaka jest stawka podatku VAT na opisanej usługi?

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Spółki opisanej powyżej usługi są zwolnione od podatku VAT.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 załącznika wymienione zostały:

Usługi pośrednictwa finansowego (65-67) z wyłączeniem:

    1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
    2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
    3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
    4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
    5) usług ściągania długów oraz faktoringu,
    6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami lub innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12,
    7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12,
    8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
    9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Jak wynika z powyższego, w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, stanowiącego wykaz usług zwolnionych od podatku znajdują się usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67). Jednocześnie określone zostały usługi, które nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Do usług tych ustawodawca zaliczył m.in. usługi ściągania długów, bez przyporządkowania im właściwego grupowania PKWiU.

Ustawodawca nie zdefiniował w ustawie o podatku od towarów i usług pojęcia ściągania długów. Opierając się na wykładni językowej tego pojęcia wg Słownika języka polskiego PWN (wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1999), dług to zaciągnięta pożyczka zwykle pieniężna, a ściąganie długów, to wykonywanie na podstawie umów zleceń czynności zmierzających do wyegzekwowania od dłużnika zleceniodawcy należnych mu wierzytelności.

Z opisu czynności, które Spółka wykonuje w ramach prowadzonej działalności (kontakty osobiste i telefoniczne, mające na celu m.in. ustalenie terminu spłaty) wynika, że czynności te, prowadzone w imieniu i na rachunek klientów, mają na celu ściąganie długów od kredytobiorców i pożyczkobiorców. Zatem czynności te, jako wyłączone z załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług i nieobjęte obniżoną stawką podatku, opodatkowane są według 22% stawki podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Zatem stanowisko Spółki odnośnie zwolnienia od podatku VAT czynności opisanych we wniosku z dnia 03.07.2006 roku polegających na świadczeniu usług na rzecz instytucji finansowych udzielających kredytów i pożyczek, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ informuje, że interpretacja przepisów w części dot. nabywania wierzytelności celem dalszej odsprzedaży lub windykacji została dokonana w postanowieniu PP/443-58/06 z dnia 2006.10.06.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj