Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieruszowie
US-III/443-8/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III/443-8/06
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Wieruszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
grunt zabudowany
nieruchomość niemieszkalna
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej w "Y", dotyczącą sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy "Y" na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w "Y", czy do wyliczonej przez rzeczoznawcę majątkowego ceny należy naliczyć podatek Vat oraz w jakiej wysokości ?
Na w/w nieruchomości powstał budynek parterowy przed 1939r. Około roku 1969 do istniejącego już budynku dobudowano piętro i garaż. Nieruchomość zabudowana dotychczasowo wykorzystywana była przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na lokale socjalne, biurowe oraz magazynowe, służące terapii osób niepełnosprawnych Jednocześnie, w sprzedawanym budynku, na piętrze znajduje się lokal mieszkalny składający się z 3 pokojów, kuchni, łazienki i przedpokoju, wynajmowany od Gminy "Y" na podstawie umowy najmu z dnia 30.06.1993r. Przyszły nabywca również zobowiązuje się do wynajmowania lokalu lokatorom na dotychczasowych zasadach. Wynajmowany w budynku lokal mieszkalny nie zmienia przeznaczenia obiektu, którego większą część stanowią pomieszczenia socjalne i biurowe. Pomieszczenia mieszkalne stanowią tylko część powierzchni piętra, natomiast cały parter jak i pozostała część piętra służą celom statutowym TPD.
Według zdania wnioskodawcy:
"1 ) dla nieruchomości gruntowej należy naliczyć podatek Vat w wysokości 22%,
2 ) zabudowania znajdujące się na działce przeznaczonej do sprzedaży nie podlegają opodatkowaniu, gdyż powstały przed wprowadzeniem ustawy o podatku Vat.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej w dalszej treści "Ordynacją podatkową", Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieruszowie, po rozpatrzeniu wniosku "X" zwanego dalej "podatnikiem", z dnia 17 października 2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

W dniu 23 października 2006r. wpłynął do tut. Organu Podatkowego wniosek podatnika z dnia 17 października 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismami z dnia 2 i 17 listopada 2006r.

Stan faktyczny sprawy, podatnik przedstawił we wniosku następująco:

" W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej w "Y", dotyczącą sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy "Y" na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w "Y", czy do wyliczonej przez rzeczoznawcę majątkowego ceny należy naliczyć podatek Vat oraz w jakiej wysokości. Na w/w nieruchomości powstał budynek parterowy przed 1939r. Około roku 1969 do istniejącego już budynku dobudowano piętro i garaż. Nieruchomość zabudowana dotychczasowo wykorzystywana była przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na lokale socjalne, biurowe oraz magazynowe, służące terapii osób niepełnosprawnych Jednocześnie, w sprzedawanym budynku, na piętrze znajduje się lokal mieszkalny składający się z 3 pokojów, kuchni, łazienki i przedpokoju, wynajmowany od Gminy "Y" na podstawie umowy najmu z dnia 30.06.1993r. Przyszły nabywca również zobowiązuje się do wynajmowania lokalu lokatorom na dotychczasowych zasadach. Wynajmowany w budynku lokal mieszkalny nie zmienia przeznaczenia obiektu, którego większą część stanowią pomieszczenia socjalne i biurowe. Pomieszczenia mieszkalne stanowią tylko część powierzchni piętra, natomiast cały parter jak i pozostała część piętra służą celom statutowym TPD.

Według zdania wnioskodawcy:
"1 ) dla nieruchomości gruntowej należy naliczyć podatek Vat w wysokości 22%,
2 ) zabudowania znajdujące się na działce przeznaczonej do sprzedaży nie podlegają opodatkowaniu, gdyż powstały przed wprowadzeniem ustawy o podatku Vat".

Rozpatrując wniosek podatnika tut. Organ Podatkowy zważył co następuje:

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stosownie do postanowień art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej w dalszej treści "ustawą o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w cytowanym powyżej art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1 ) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2 ) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3 ) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z w/w przepisami, sprzedaż nieruchomości stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, tym samym stanowi dostawę towarów.Ustawodawca przewidział szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, przedmiotowa nieruchomość, która nie ma charakteru obiektu budownictwa mieszkalnego, spełnia warunek towaru używanego, albowiem w przypadku budynków, budowli lub ich części zwolnienie przysługuje niezależnie od okresu ich używania przez sprzedającego - ważne jest tylko, aby budynek był wybudowany co najmniej 5 lat przed datą sprzedaży.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na unormowania zawarte w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT ograniczające zakres stosowania zwolnienia z VAT dla budynków używanych poprzez wyłączenie z tego zakresu przypadku, kiedy podatnik dokonał ulepszeń takich budynków stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej w rozumieniu podatku dochodowego, przy czym podatnik ten miał prawo do odliczenia podatku VAT w związku z tymi ulepszeniami i użytkował budynki przez okres krótszy niż 5 lat do celów sprzedaży opodatkowanej.

Z treści wniosku podatnika nie wynika, że zaszły okoliczności określone w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, a zatem zasadnym jest uznanie, że przedmiotowe zabudowanie jako towar używany podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Przedmiotem pytania wnioskodawcy jest również opodatkowanie sprzedaży gruntu zabudowanego tym budynkiem, który wskazuje, że w tym zakresie należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22%.

Przy sprzedaży gruntów zabudowanych podstawę opodatkowania ustala się na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. Powyższe oznacza, że w przypadku gdy sprzedawany obiekt budowlany korzysta z obniżonej stawki VAT, to taką samą stawkę należy zastosować do sprzedaży gruntu, na którym dany obiekt jest posadowiony.

W konsekwencji, w opinii tut. organu podatkowego, sprzedaż przedmiotowego budynku wraz z gruntem, z którym jest on trwale związany, podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, nie podzielając poglądu zaprezentowanego przez wnioskodawcę, tut. Organ Podatkowy orzekł jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania,Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj