Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-543/574/AM/07
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-543/574/AM/07
Data
2007.01.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
zajęcie nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy od odszkodowań wypłaconych na podstawie decyzji Urzędu Miejskiego należy zapłacić 19% podatku ?


P O S T A N O W I E N I ENaczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06-12-2006 r. stwierdza, że odszkodowania wypłacane przez gminę za nieruchomości prywatne pozostające lub przeznaczone pod drogi gminne wypłacane ich właścicielom na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego pod warunkiem, że właściciel uzyskał własność w okresie dwóch lat od wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 06-12-2006 r. (uzupełnionym dnia 16-07-2007 roku oraz 18-01-2007 roku) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:W 2006 zostały Pani wypłacone przez Urząd Miejski w Białymstoku kwoty tytułem odszkodowania za bezprawne zajęcie gruntu pod drogę przez Gminę Białystok. Własność przedmiotowych działek zajętych pod drogę została nabyta przez Panią z dniem 4 listopada 1971 roku w 1/3 części na podstawie postanowienia sądu z dnia 24-05-2006 roku. Wypłacone odszkodowania zostały ustalone przez Urząd Miejski w Białymstoku decyzjami administracyjnymi wydanymi na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami i zostały wypłacone proporcjonalnie do udziału w gruntach zajętych pod drogę. Wszczęcie postępowania dotyczącego przejęcia przez Gminę Białystok przedmiotowych gruntów zajętych pod drogę nastąpiło z dniem 14-07-2003 roku. Natomiast z dniem 01-01-1999 roku Gmina stała się z mocy prawa ich właścicielem, na podstawie decyzji ostatecznej Wojewody Podlaskiego z dnia 22-09-2003 roku. Sformułowała Pani następujące pytanie: czy od odszkodowań wypłaconych na podstawie decyzji Urzędu Miejskiego należy zapłacić 19% podatku ?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: otrzymane kwoty są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami. Zwolnienie to nie dotyczy przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.Zasady dotyczące wywłaszczenia nieruchomości oraz związanych z tym odszkodowań, reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543). Zgodnie z art. 128 w/w ustawy wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej odpowiadającym wartości tych praw. Natomiast zgodnie z art. 129 ust. 1 w/w ustawy odszkodowanie ustala starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, w decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymała Pani odszkodowanie za zajęcie gruntu pod drogę przez Gminę Białystok na podstawie decyzji administracyjnej wydanej na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami. Postępowanie wywłaszczeniowe rozpoczęło się z dniem 14-07-2003 roku. Natomiast z dniem 01-01-1999 roku Gmina Białystok stała się z mocy prawa ich właścicielem, na podstawie decyzji ostatecznej Wojewody Podlaskiego z dnia 22-09-2003 roku. Właścicielem przedmiotowych gruntów była Pani od 4 listopada 1971 roku, na podstawie postanowienia sądu z dnia 24-05-2006 roku.Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy w tym zakresie należy stwierdzić, że wypłacane Pani przez gminę odszkodowania na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, za zajęcie Pani gruntów pod drogę podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 06-12-2006 r. jest prawidłowe. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje, że dokumenty dołączone do wniosku o udzielenie interpretacji nie podlegały ocenie przez organ podatkowy. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy – art. 14b § 2 w/w ustawy.Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj