Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/II/443-34/06
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/II/443-34/06
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
badania techniczne
podatnik
podmiot zagraniczny
rejestracja


Pytanie podatnika
- dotyczy: usług, badań i analiz technicznych świadczone w Holandii na rzecz podmiotu holenderskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju;w związku z przekroczeniem w 2005 r. obrotu w kwocie 10.000 euro z tytułu świadczenia w/w usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.04.06 r., uzupełnionego pismem z dn. 16.05.06 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego podziela Pana poglądy, że:

  • usługi badań i analiz technicznych świadczone w Holandii na rzecz podmiotu holenderskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju;
  • w związku z przekroczeniem w 2005 r. obrotu w kwocie 10.000 euro z tytułu świadczenia w/w usług, nie ma Pan obowiązku rejestracji jako podatnik VAT w kraju.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie badań i analiz technicznych, zaliczonych wg PKWiU do grupowania 74.30. Usługi wykonuje Pan w Holandii tylko na rzecz jednego podmiotu holenderskiego; wystawia Pan jeden rachunek w miesiącu. W 2005 r. przekroczył Pan obrót w wysokości 10.000 Euro.

Według Pana z uwagi na to, że usługobiorcą jest podatnik holenderski prowadzący działalność gospodarczą, to miejscem świadczenia wykonywanych przez Pana usług, wyszczególnionych w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, stosownie do art. 27 ust. 3 tej ustawy, jest miejsce, gdzie nabywca usług prowadzi działalność i tam usługa ta powinna być opodatkowana. Podatek VAT powinien być zapłacony przez podmiot, na rzecz którego wykonywana jest usługa. Pana zdaniem świadczone usługi nie są wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem w Polsce.

Pana zdaniem nie ma Pan obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT.

Tut. Organ podziela Pana poglądy w sprawie.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4. są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stale miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 3, przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3).

Zatem świadczone przez Pana usługi w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3) podlegają opodatkowaniu w Holandii, tj. w miejscu, gdzie nabywca usług posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Na podstawie art. 113 ust. 1 w/w ustawy zwolnieni od podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z ust. 5 tego artykułu, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę 10.000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towrarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 22 cyt. ustaw przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Usługi w zakresie badań i analiz technicznych świadczone na rzecz podmiotu holenderskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce - w związku z powyższym obrotów z tego tytułu nie wlicza się do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 i 5 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 w/w ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, który stanowi, że podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Powyższe oznacza, że obowiązek w zakresie rejestracji podatkowej VAT nie dotyczy podatników wykonujących czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju.

Zatem nie jest Pan obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 cyt. ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub ijnkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni oddnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5.00 zł od pisma i o wartości 0.50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj