Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US31/PP/4210-1731/06/BT
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US31/PP/4210-1731/06/BT
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
budynek


Pytanie podatnika
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego używane budynki handlowo - usługowe otrzymane przez Spółkę w formie aportu , po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji mogą być amortyzowane przez Spółkę "B" zgodnie z art. 16 j ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez okres 36 miesięcy?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. Nr. 8 z 2005r. poz. 60 ze zm./ , po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. "B" z siedzibą w Warszawie , z dnia 12.10.2006r. /data wpływu do Urzędu - 13.10.06r../, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo udzielając pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika , podziela stanowisko Spółki przedstawione we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 12.10.2006r. /data wpływu do Urzędu - 13.10.06r./ Spółka z o.o. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Stan faktyczny.Sp. z o.o. "A" zamierza wnieść do Spółki z o.o. "B" w formie aportu budynki handlowo - usługowe. W związku z wniesionym aportem "A" Sp. z o.o. obejmie udziały w kapitale zakładowym "B" Sp. z o.o. W skład wnoszonych nieruchomości wchodzą również używane obiekty handlowe.

Pytanie podatnika.Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego używane budynki handlowo - usługowe otrzymane przez Spółkę w formie aportu , po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji mogą być amortyzowane przez Spółkę "B" zgodnie z art. 16 j ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przez okres 36 miesięcy?

Zgodnie z przepisem art. 16 j ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy , z zastrzeżeniem art. 16 l , mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych , po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika , z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż:

dla budynków /lokali/ i budowli - 10 lat , z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji , trwale związanych z gruntem , kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3 , domków kempingowych oraz budynków zastępczych , dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Ust.3 pkt. 1 w/cyt. art. 16 j stanowi , że środki trwałe , o których mowa w ust. 1 pkt. 3 , uznaje się za używane , jeżeli podatnik wykaże , że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

W art. 16 ust. 1 pkt. 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zastrzeżono jednak , że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego , od tej części ich wartości , która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Organ podatkowy zauważa , że zapytanie podatnika dotyczy sfery zamierzeń , a nie faktu dokonanego , co powoduje , że stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę w przedmiotowej sprawie jest niepełny.Nie mniej jednak , w świetle w/cyt. przepisów otrzymane przez Spółkę w formie aportu , używane budynki handlowo - usługowe wymienione w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji , trwale związane z gruntem, kioski towarowe o kubaturze poniżej 500 m3 , domki kempingowe oraz budynki zastępcze po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji mogą być amortyzowane przez Spółkę w okresie nie krótszym niż 36 miesięcy.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj