Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005/II/1/2007
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005/II/1/2007
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
cena nabycia
rozliczanie straty
sprzedaż akcji
wycena
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje w latach 2006 i 2007 prawo do odliczenia straty poniesionej ze sprzedaży na giełdzie papierów wartościowych akcji spółki nabytych w 2000r. a zbytych w 2002 roku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, postanawia uznać stanowisko podatnika zawarte we wniosku złożonym 29 listopada 2006 roku, w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży akcji za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2006 roku do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji.

Przedstawiając stan faktyczny stawia Pan pytanie w zakresie możliwości odliczenia straty wynikłej z odpłatnego zbycia w 2002 roku akcji spółki X nabytych w roku 2000. Z uwagi na brak dokumentów potwierdzających transakcję zakupu w biurze maklerskim z roku 2000 proponuje Pan sposób wyceny nabytych walorów.

Zajmując własne stanowisko w sprawie, wnioskodawca stwierdza, iż przysługuje mu prawo do odliczenia strat w wysokości 50% w roku podatkowym 2006 oraz 50% w roku następnym.

Oceniając stan faktyczny oraz prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uprzejmie informuje:

W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, pózn. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

Art. 23 ust. 1 w punkcie 38 stanowi, że wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce oraz innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, w myśl art. 22 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem określonych w ustawie.

Zgodnie z art. 44 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w roku 2002, podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbycia udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych, z zastrzeżeniem art. 52 pkt 1, byli obowiązani wpłacić zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy byli obowiązani składać urzędom skarbowym deklarację o wysokości uzyskanego dochodu według ustalonego wzoru (PIT-13). Dochód ten należało wykazać w zeznaniu rocznym, w celu kumulacji z innymi dochodami zgodnie z art. 45 w/w ustawy. Jednocześnie ustawodawca na podstawie art. 52 pkt 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnił z opodatkowania w okresie od 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2003 roku dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi , nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego nie składał Pan zeznania podatkowego za rok 2002.

W art 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy, że o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% tej straty. Zgodnie z art. 9 ust. 3a pkt 2 przepis art. 9 ust. 3 nie ma zastosowania do strat ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami przychody z tytułu odpłatnego zbycia w 2002 roku akcji spółki X, które nabył Pan w 2000 roku na giełdzie papierów wartościowych nie stanowiły źródła przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie w świetle art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla celów podatkowych nie ustala się zarówno dochodu, jak również kwoty straty poniesionej z odpłatnego zbycia tych akcji.

Z powyższych względów w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, kwota straty poniesionej z odpłatnego zbycia akcji w 2002 roku nie będzie podlegała odliczeniu od dochodu uzyskanego z tego źródła w zeznaniu podatkowym PIT-38 w roku 2006 oraz w roku następnym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej).
Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj