Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.V/436-14/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.V/436-14/06
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
działka pod budowę
działki
grunty
zakup gruntu


Pytanie podatnika
- w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od kupna działki gruntu.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 11 września 2006r. uzupełnionego pismami z dnia 19 września 2006 r., z dnia 09 października 2006 r., z dnia 16 października 2006 r. i z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od kupna działki gruntu, uznaje

stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Pismem z dnia 11 września 2006 r., uzupełnionym pismami z dnia 19 września 2006 r., z dnia 09 października 2006 r., z dnia 16 października 2006 r. i z dnia 13 listopada 2006 r., zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie ciążących obciążeń finansowych od kupna działki budowlanej, w tym w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku wynika, że jest Pan wspólnie z małżonką właścicielem działki budowlanej o powierzchni 600 m2 nabytej w 2000 r., na której zamierzał rozpocząć budowę domu lecz do dnia dzisiejszego budowa nie została rozpoczęta. W związku z tym, że posiadana działka ma małą powierzchnię, postanowił Pan ją sprzedać. Następnie zamierza Pan nabyć działkę budowlaną o większej powierzchni i rozpocząć budowę wspólnego domu z córką. Oświadczył Pan, że zakup działki nastąpi od osoby już sprzedającej działki i że jej sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22%.

W Pańskim przekonaniu, wyrażonym w piśmie z dnia 19 września 2006 r., od ww. czynności nie ma żadnych obciążeń finansowych, zatem i nienależny jest podatek ód czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stanowisko Pana w tej sprawie uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2005 r., nr 41, poz. 399 ze zm.) sprzedaż rzeczy i praw majątkowych objęta jest tym podatkiem.

Wyjątek od ww. zasady zawarty jest w art. 2 pkt 4 powołanej ustawy. Z brzmienia tego przepisu wynika, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Status podatnika, na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), definiuje art. 15 ust. 1, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na rodzaj takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy - art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Przytoczone przepisy w zakresie podatku VAT wskazują, iż obowiązek zapłaty podatku od towarowi usług z tytułu wykonywanych czynności cywilnoprawnych obciąża wyłącznie zbywcę tych towarów.

Przenosząc powyższe na grunt cytowanego wyżej art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy zauważyć, że wyłączenie od tego podatku nastąpi tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy zbywca w zakresie dokonanej czynności będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, który z tytułu tej sprzedaży objęty został opodatkowaniem podatkiem VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan nabyć działkę budowlaną od osoby dokonującej sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która z tytułu tej sprzedaży objęta będzie opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, tj. mającej status podatnika VAT.

Sprzedaż, w okolicznościach jak wyżej, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cytowanej ustawy w związku z art. 239 - Ordynacja podatkowa, winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie, stosownie do treści art. 169 § 2 Ordynacji podatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej - jednolity tekst Dz.U. z 2004 r., nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj