Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/19/07
z 14 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/19/07
Data
2007.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zwrot


Pytanie podatnika
Czy postępowanie polegające na wykazaniu otrzymanej nadpłaty w odpowiednich rubrykach zeznania za 2006r jest prawidłowe?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 20 listopada 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

W roku 2006 otrzymała Pani z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot nadpłaconych składek za okres od 01 października 2004 do 30 września 2005r.

Zwrócona kwota składek wpłacanych uprzednio przez Panią na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ( oznaczonych symbolem 51 ) i Fundusz Pracy ( oznaczonych symbolem 53 ) była ewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce dotyczącej pozostałych wydatków, natomiast składki wpłacane na Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego ( oznaczone symbolem 52 ) odliczała Pani od podatku.

Treść pytania:
Czy postępowanie polegające na wykazaniu otrzymanej nadpłaty w odpowiednich rubrykach zeznania za 2006r jest prawidłowe?

Stanowisko przedstawione we wniosku:
Według opinii przedstawionej we wniosku zwrócone świadczenia z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy opodatkować, wykazując zwróconą kwotę w zeznaniu PIT - 36 za 2006r. w pozycji przychodów określonych jako „inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 7...” a otrzymaną kwotę składki zdrowotnej w pozycji zeznania dotyczącej „doliczeń do podatku”.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:
Dochody osób fizycznych zamieszkałych w Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu według zasad określonych przepisami ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ).

Wśród źródeł przychodów objętych ustawą wymieniono przychody z działalności gospodarczej, zdefiniowane w art. 14 tej ustawy.

Jak wynika z opisanego we wniosku stanu faktycznego zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczanych bezpośrednio od podatku, zaliczała Pani do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej oraz ewidencjonowała je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W takiej sytuacji, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy, zwrócone Pani składki w części uprzednio zaliczonej do kosztów działalności należy przypisać do jej przychodów w dniu otrzymania zwrotu. Zatem stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące postępowania odnoszącego się do otrzymanego zwrotu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest nieprawidłowe.

Natomiast prawidłowe jest Pani stanowisko dotyczące postępowania w odniesieniu do otrzymanej kwoty składek zdrowotnych nadpłaconej w latach ubiegłych. Zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy, uprzednio zapłacone i odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy doliczyć do podatku w zeznaniu za rok podatkowy, w którym te okoliczności wystąpiły. Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20.11.2006r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj