Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBF/005-1-223/06
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF/005-1-223/06
Data
2006.09.25



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Interpretacja postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych umów międzynarodowych


Słowa kluczowe
Niemcy
rekompensaty
rekompensaty pieniężne
renta
renta zagraniczna
wypadek przy pracy


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty zagranicznej otrzymanej z Niemiec z tytułu wypadku przy pracy.


Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku z dnia 20.06.2006 r., znak US.III-415/13/06, w którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty zagranicznej otrzymanej z Niemiec z tytułu wypadku przy pracy.

Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.). organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 ustawy, z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Wnioskiem z dnia 28.04.2006 r., uzupełnionym w dniu 18.05.2006 r., Pani Teresa Ż. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty zagranicznej - jednorazowej rekompensaty - otrzymanej z Niemiec z tytułu wypadku przy pracy. W opinii podatnika, przedmiotowe świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W postanowieniu z dnia 20.06.2006 r., znak US.111-415/13/06, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, w oparciu o postanowienia umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90) oraz przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.), uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Analizując przedmiotową sprawę, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie stwierdza, co następuje.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, wniosek Pani Teresy Ż. z dnia 28.04.2006 r., został rozpatrzony postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku, znak: US.III-415/13/06, wydanym w dniu 20.06.2006 r.

W myśl art. art. 14e Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje pisemne interpretacje w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, wyłącznie w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

W związku z powyższym, organem właściwym do wydania postanowienia w przedmiotowym postępowaniu, w zakresie postanowień umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, był Minister Finansów.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, z rażącym naruszeniem prawa mamy do czynienia, gdy decyzja (postanowienie) została wydana wbrew nakazowi lub zdarzeniu ustanowionemu w przepisie prawnym, wbrew wszystkim przesłankom przepisu nadano prawa lub ich odmówiono albo też wbrew tym przesłankom obarczono stronę obowiązkiem, albo uchylono obowiązek. Nie chodzi jednak w tego typu przypadkach o błędy wykładni prawa, ale o przekroczenie prawa w sposób jawny i niedwuznaczny.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w przedmiotowej sprawie zaistniały przesłanki do stwierdzenia naruszenia prawa w sposób rażący, bowiem postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku pozostawało w wyraźnej sprzeczności z art. 14e Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz fakt rażącego naruszenia prawa w postanowieniu wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olecku z dnia 20.06.2006 r., znak US.III-415/13/06, istnieje konieczność uchylenia przedmiotowego postanowienia z urzędu.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do DyrektoraIzby Skarbowej w Olsztynie w terminie 14 dni od daty wręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj