Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
WP/415-151/05
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP/415-151/05
Data
2006.02.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
dokument elektroniczny
informacja imienna
obowiązek płatnika
osoba bezrobotna
przechowywanie dokumentów


Pytanie podatnika
Czy informacje PIT-11 o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych płatnik może przechowywać na nośniku elektronicznym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku płatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy informacje Pit-11 o wysokości dochodu i pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych płatnik może przechowywać na nośniku elektronicznym

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Płatnik pismem z dnia 23.12.2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik informacje o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych sporządzane są w systemie SI PLUS. System SI PLUS umożliwia wydruk niniejszej informacji w każdym czasie na żądanie klienta. Płatnik oryginał sporządzonej informacji o wysokości uzyskanego przez osobę bezrobotną dochodu oraz o wysokości pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez płatnika przesyła do właściwego urzędu skarbowego, a kopię do osoby bezrobotnej. Potwierdzeniem wypłaconych świadczeń pieniężnych dla osób bezrobotnych jest ,,indywidualna karta wypłaty zasiłków" dołączona do ,,karty rejestracyjnej" bezrobotnego po zakończeniu okresu wypłaty zasiłku.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy informacje Pit-11 o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych płatnik może przechowywać na nośniku elektronicznym.

Płatnik uważa, że ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) nie zabrania przechowywania informacji na nośniku elektronicznym. W związku z tym można w takiej postaci informacje przechowywać.

W art. 35 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) ustawodawca zawarł regulacje dotyczące wszystkich pozostałych - poza zakładami pracy, rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi oraz organami rentowymi - podmiotów będących płatnikami w podatku dochodowym od osób fizycznych, pobierających zaliczki na podatek od wypłacanych przez nie świadczeń.

Do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane:

  • osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent,
  • jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów,
  • organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy,
  • biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • areszty śledcze oraz zakłady karne - od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
  • spółdzielnie - od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,
  • oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów o zakwaterowaniu sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • centrum integracji społecznej - od wypłacanych świadczeń integracyjnych, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. Nr 122, poz. 1143)

  • - pomniejszonych o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2.

W myśl zapisu art. 39 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazywać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Z dniem 1 stycznia 2003 r. po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzonej ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 141, poz. 1182), z przepisu art. 39 znikł fragment zapisu stanowiący o konieczności sporządzania trzech kopii informacji Pit-11, z obowiązkiem zachowania jednej kopii u płatnika.

Stosownie do zapisu art. 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) płatnicy i inkasenci obowiązani są przechowywać dokumenty związane z poborem lub inkasem podatków do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania płatnika lub inkasenta.

Stwierdzić należy, że informacja Pit-11 nie ma związku z poborem podatku. Jest ona imienną informacją o wysokości dochodu i pobranych zaliczkach przez płatnika na podatek dochodowy od osób fizycznych, której treść można odtworzyć na podstawie innych dokumentów, które płatnik ma obowiązek przechowywać.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego od dnia 1 stycznia 2003 roku na płatniku nie ciąży obowiązek sporządzania informacji w trzech egzemplarzach i zachowania jednej kopii informacji. Zatem można uznać, że dopuszczalne jest przechowywanie przez płatnika informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na nośnikach elektronicznych.

W związku z powyższy stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj