Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP1-443/066/06
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/066/06
Data
2006.08.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
eksport towarów
obliczenie podatku
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy można dokonać korekty podatku należnego wskazanego w deklaracji VAT-7 za listopad 2005 r.?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 09.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7 za listopad 2005 r. w związku z błędnym uznaniem dokonanej transakcji za eksport towarów i nieprawidłowym obliczeniem podatku należnego- informuję, iż stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.05.2006 r. do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała postanowienie Naczelnika LUS znak xyz z dnia ... r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w którym tut. Organ nie potwierdził stanowiska Wnioskującego o prawie do zastosowania stawki 0% do opisanej transakcji dostawy towarów, uznanej przez Podatnika jako eksport towarów i możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7 za listopad 2005 r. w której przedmiotowa transakcja została opodatkowana stawką właściwą dla dostaw tego towaru na terytorium kraju (22%). Zdaniem tut. Organu w przedstawionym stanie faktycznym opisana dostawa nie stanowi eksportu towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 jak również dostawy wewnątrzwspólnotowej w rozumieniu art. 13 wyżej powołanej ustawy.
W związku z tym, iż Spółka nie otrzymała od kontrahenta żadnych dokumentów potwierdzających (w wymaganym terminie złożenia deklaracji VAT-7 za listopad 2005 r.) fakt wywozu towarów poza terytorium UE w deklaracji za ww. okres wykazała tę sprzedaż jako krajową ze stawką podatku w wysokości 22% przyjmując za podstawę wyliczenia wartość wykazaną w fakturze eksportowej (wyliczony metodą „od stu”). Jednakże po przeanalizowaniu treści art. 29 ustawy o VAT Wnioskujący stoi na stanowisku, że podatek w przedmiotowej sytuacji winien być liczony metodą „w stu”.
W związku z powyższym Podatnik pyta, czy może dokonać korekty podatku należnego wykazanego w deklaracji za listopad 2005 r.?
Spółka uważa, że ma prawo do skorygowania ww. deklaracji w zakresie dotyczącym nieprawidłowo naliczonego podatku należnego.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskującego w przedmiotowym piśmie stan faktyczny tut. Organ uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

Podstawą opodatkowania zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2- 22, art. 30- 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. W myśl ust. 4 art. 29 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Zawarte w cytowanym przepisie stwierdzenie, że obrotem, który stanowi podstawę opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego od tej transakcji podatku oznacza, że podatek należny od tej sprzedaży zawarty jest w cenie, którą płaci nabywca towaru lub usługi.
W przypadku, gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto to do wyliczenia kwoty podatku może stosować zgodnie z treścią § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usługwzór, o którym mowa w ust. 1 cyt. § 12.
W myśl § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów w przypadku gdy podatnik jest obowiązany do stosowania cen urzędowych zawierających podatek, w fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży:

1) jako cenę jednostkową wykazuje się cenę wraz z kwotą podatku (cenę brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto wykazuje się wartość sprzedaży brutto;
2) kwota podatku jest obliczana według następującego wzoru:
KP= (WBxSP): (100+SP)
gdzie:
KP- oznacza kwotę podatku z podziałem na poszczególne stawki podatku, przy czym wielkość wynikającą z wzoru zaokrągla się według zasad określonych w § 9 ust. 6,
WB- oznacza sumę wartości sprzedaży brutto z podziałem na poszczególne stawki podatku, SP- oznacza stawkę podatku;
3) sumę wartości sprzedaży netto stanowi różnica między wartością sprzedaży brutto a kwotą podatku, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym wskazana w fakturze eksportowej wartość transakcji obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (kwotę brutto). W kwocie tej zawarta jest kwota należnego podatku. Winna być ona wyliczona według wyżej wskazanego wzoru (tzw. metodą „w stu”).

W świetle powołanych powyżej przepisów w opisanym stanie faktycznym należy uznać, iż Wnioskujący ma prawo do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za listopad 2005 r.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj