Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DP/423/90-9/06/GE
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DP/423/90-9/06/GE
Data
2006.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
częstotliwość
koncesje
koszt
koszty uzyskania przychodów
moment
okres
opłata
rozliczanie (rozliczenia)
wydatek


Pytanie podatnika
Czy wydatek na opłatę koncesyjną powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, czy też powinien zostać rozliczony w okresie, na jaki została przyznana rezerwacja częstotliwości?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka poniosła koszty związane z udziałem w przetargu na rezerwację pary kanałów dupleksowych o szerokości 2x3,5 MHz każdy w zakresie 3600-3800 MHz na obszarze całego kraju organizowanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Spółka wygrała przetarg. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty decyzją przyznał Spółce częstotliwość na czas określony - do 2020r. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16.07.2004r. prawo telekomunikacyjne, Spółka jest zobowiązana do zapłaty za rezerwację częstotliwości. W związku z udziałem Spółki w powyższych przetargach poniesione zostały liczne koszty związane między innym z przygotowaniem oferty, analizą rynku usług telekomunikacyjnych, uzyskaniem opinii prawnych i specjalistycznych itp. We wniosku Pełnomocnik Spółki zwrócił się z zapytaniem:

Czy wydatek na opłatę koncesyjną powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, czy też powinien zostać rozliczony w okresie, na jaki została przyznana rezerwacja częstotliwości?

Zdaniem podatnika wydatek poniesiony na opłatę jako koszt bezpośrednio związany z przychodami osiągniętym przez Spółkę winien zostać rozłożony proporcjonalnie na lata podatkowe 2006r. do 2020r., w których to Spółka wykorzystywać będzie przyznane częstotliwości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów podziela stanowisko Spółki.

Stosownie do art.15 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż nie zostały jeszcze poniesione, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego (...).

Z decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wynika, że przyznano rezerwację częstotliwości na czas określony - do roku 2020. W uzasadnieniu wniosku Spółka wyjaśnia, że pierwszy przychód może nastąpić w 2006 lub 2007r.

W świetle wyżej cytowanego art. 15 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest możliwe potrącenie kosztów uzyskania przychodów w roku, w którym je poniesiono, jeżeli ten rok nie jest jednocześnie rokiem, którego te koszty dotyczą, (w którym przychód stał się należny w rozumieniu art. 12 ust. 3 powołanej ustawy).

Aby było możliwe odliczenie kosztów, w pierwszej kolejności musi wystąpić przychód, dla uzyskania, którego koszty te zostały poniesione.

Z uwagi na powyższe wydatek na przyznanie częstotliwości powinien zostać zaliczany do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie przez okres uzyskiwania przychodów - w rozumieniu przepisów art. 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, iż wydatek poniesiony na opłatę jako koszt bezpośrednio związany z przychodami osiągniętym przez Spółkę winien zostać rozłożony proporcjonalnie na lata podatkowe, w których Spółka wykorzystywać będzie przyznane częstotliwości należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj