Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005/II/14/2006
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005/II/14/2006
Data
2006.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dofinansowanie
płatnik
przedsiębiorstwo państwowe
system oświaty
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przy jednorazowej wypłacie zaległego stypendium w kwocie 2000 zł dla uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt. 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 , poz.60 z późn. zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, postanawia uznać stanowisko płatnika zawarte we wniosku złożonym 19 lipca 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2006 roku do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu wypłaconego zaległego stypendium dla uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.

Płatnik zwrócił się z pytaniem: czy przy jednorazowej wypłacie w kwocie 2000zł zaległego stypendium dla uczniów pochodzących z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając stan faktyczny wyjaśniono, że przyznane uczniom do dnia 31 grudnia 2004 roku stypendia Agencji Nieruchomości Rolnych, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy uczniom pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Dz.U. z 2006 roku Nr.73, poz. 502) wynosiły 200 zł miesięcznie. Stypendia za okres od września 2005 do czerwca 2006 roku powinny zostać wypłacone jednorazowo do dnia 23 czerwca 2006 roku, z powodu braku wpływu środków niemożliwa była wypłata w tym terminie.

Zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczniów ze środków pochodzących z budżetu państwa lub budżetów właściwej jednostki samorządu terytorialnego regulują przepisy rozdziału 8a (art.90b - art.90u) ustawy z 7 września 1991 roku o systemie oświaty. Zgodnie z art. 90b ust. 1 tej ustawy uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.

W oparciu o art. 90c ust. 1 w/w ustawy stypendium szkolne i zasiłek szkolny są świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy w myśl art. 90u ustawy o systemie oświaty ustalony jest na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 marca 2006 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy uczniom z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zasady przyznawania w/w pomocy materialnej zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 marca 2006 roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pomoc materialna dla uczniów pochodzącym z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej przyznana jest na podstawie wyżej cytowanego Rozporządzenia Rady Ministrów i jest to pomoc materialna o charakterze socjalnym. Wypacane przez płatnika stypendia są zatem pomocą materialną o jakiej mowa w art. 90u w/w ustawy o systemie oświaty i korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2006 roku uznaję za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej).Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł. oraz 50 gr. do każdego załącznika.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj