Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu
1463/DRa-I/4117/2/2/06/EW
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1463/DRa-I/4117/2/2/06/EW
Data
2006.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
prowizje


Pytanie podatnika
Czy zapłacona prowizja od kredytu na zakup akcji prywatyzowanego banku jest kosztem uzyskania przychodu?


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 23.03.2005r. Nr 1425/032/415/8/05/MJ w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie postanawiające uznać za prawidłowe stanowisko Pani.... wyrażone we wniosku z dnia 08.03.2005r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zapłaconej prowizji od kredytu zaciągniętego na zakup tych papierów wartościowych i stwierdza, że w/w stanowisko jest nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku z dnia 08.03.2005r. stanu faktycznego wynika, że w 2004r. Podatnik otrzymał z Banku X kredyt z przeznaczeniem na zakup akcji prywatyzowanego Banku Y, od którego zapłacił prowizję w kwocie 725,00 zł. Zakupione akcje Pani.....sprzedała za pośrednictwem biura maklerskiego. Z informacji jaką Podatnik uzyskał z Banku X wynikało, że do kosztów uzyskania przychodów z w/w źródła zaliczono koszt nabycia sprzedanych akcji wraz z prowizją, prowizję od sprzedaży papierów wartościowych, opłatę za prowadzenie rachunku, opłatę za przechowywanie papierów wartościowych, opłatę za pakiety informacyjne dotyczące rachunków internetowych.

Pani .....wystąpiła do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem czy w opisanym przypadku zapłacona prowizja jest kosztem uzyskania przychodów.

Zdaniem Podatnika składając do urzędu skarbowego PIT-38C za rok 2004 do kosztów uzyskania przychodów powinien doliczyć zapłaconą prowizję od kredytu w kwocie 725 PLN.

W dniu 23.03.2005r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wydał postanowienie Nr 1425/032/415/8/05/MJ, w którym stwierdził, że stanowisko Pani .....wyrażone w w/w wniosku jest prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po przeanalizowaniu wniosku Pani.....z dnia 08.03.2005r. oraz w/w postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje :

Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Stosownie do art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W związku z powyższym, skoro ustawodawca wyłączył z katalogu kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z samym kredytem, to nie mogą stanowić kosztu wydatki związane z obsługą tego kredytu.

Prowizja za udzielenie kredytu jest rezultatem zawartej z bankiem umowy kredytowej i stanowi usługę bankową związaną wyłącznie z udzieleniem kredytu, pozostającą bez związku z jego celem. Fakt, iż zawarcie umowy kredytowej służyło uzyskaniu kredytu przeznaczonego na zakup akcji nie oznacza, że wydatki poniesione w związku z udzieleniem i uruchomieniem kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważa za nieprawidłowe stanowisko Pani ...... zawarte we wniosku z dnia 08.03.2005r.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy m.in. jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażącym naruszeniem prawa jest naruszenie oczywiste, gdy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji jest ewidentnie sprzeczne z wyraźnym lub nie budzącym wątpliwości przepisem prawnym.

Zgodnie z regulacją art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana albo uchylenie postanowienia organu pierwszej instancji wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

W związku z tym, że postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu rażąco narusza prawo należało orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Od niniejszej decyzji stosownie do art.220 § 1, art. 221 i art. 223 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu, 26-600 Radom, ul. Struga 26/28 w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Odwołanie zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj