Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PD-I/4270-0035/07/AB
z 12 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/4270-0035/07/AB
Data
2007.12.12



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs faktycznie zastosowany
kurs faktyczny
kurs walut
podatek dochodowy od osób prawnych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Dotyczy faktycznie zastosowanego kursu waluty do przeliczenia wartości otrzymanej na walutowy rachunek bankowy należności w walucie obcej.


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60) w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr. 217, poz. 1590) z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-34/TP/07 z dnia 05.09.2007r. w sprawie interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uznające za prawidłowe stanowisko Spółki w sprawie faktycznie zastosowanego kursu waluty do przeliczenia wartości otrzymanej na walutowy rachunek bankowy należności w walucie obcej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 1.06.2007 r. Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Opisując stan faktyczny Spółka wskazała, iż dokonuje sprzedaży swoich wyrobów poza terytorium RP (głównie do Wielkiej Brytanii), w związku z czym posiada bankowy rachunek walutowy, na który wpływają od kontrahentów zagranicznych należności w funtach brytyjskich, które to należności Spółka zatrzymuje na rachunku, wykorzystując walutę do regulowania swoich zobowiązań wobec dostawców zagranicznych. W otrzymywanym wyciągu bankowym zamieszczone są jedynie dane dotyczące waluty, nie występują natomiast żadne dane odnośnie kursu przeliczeniowego banku. Zatem, zdaniem Jednostki, w momencie wpływu na rachunek walutowy nie występuje kurs faktycznie zastosowany, bowiem nie ma potrzeby przewalutowywania otrzymanej waluty na walutę polską. Jednocześnie jednakże Spółka wskazuje, iż następuje przeliczenie wpływu waluty w związku z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej oraz koniecznością ustalania różnic kursowych.

Ponieważ Jednostka nie złożyła w Opolskim Urzędzie Skarbowym zawiadomienia o wyborze wskazanej w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rachunkowej metody ustalania różnic kursowych, należy przyjąć, iż, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, podatkowe różnice kursowe ustala na podstawie art. 15a tejże ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

We wniosku Spółka zwróciła się o wyjaśnienie, jaki kurs wymiany walut powinien być zastosowany do przeliczenia waluty wpływającej na bankowy rachunek walutowy przy ustalaniu podatkowych różnic kursowych od przychodów uzyskanych w walutach obcych.Przedstawiając swoje stanowisko, Jednostka uznała, iż w związku z art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, takim kursem winien być kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu waluty na rachunek, ponieważ – z uwagi na pozostawanie waluty na rachunku – nie występuje kurs faktycznie zastosowany, o którym mowa w art. 15a ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu nr PD/423-34/TP/07 z dnia 05.09.2007 r. uznał stanowisko Jednostki za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w wyniku dokonanej z urzędu weryfikacji w/w postanowienia, po dokonaniu analizy przedmiotowej sprawy stwierdza, iż w/w stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Stosownie zaś do art. 15a ust. 1 w/w ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ustępie 2 i 3. W odniesieniu do przypadku otrzymania przez podatnika zapłaty należności w walucie obcej, sposób ustalania różnic kursowych określają art. 15a ust. 2 pkt 1 oraz art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które stanowią, iż:

- dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, zaś

- ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote wg w/w kursu średniego NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Ustawa nie definiuje pojęcia „faktycznie zastosowany kurs waluty”, jedynie w art. 15a ust. 4 stwierdza, że jeżeli przy obliczaniu w/w różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W opinii tut. organu, wskazany w w/w przepisach „faktycznie zastosowany kurs walutowy” nie oznacza jedynie kursu faktycznie zrealizowanego przy sprzedaży/zakupie walut. W przypadku wpływu na bankowy rachunek walutowy waluty, jako zapłaty należności, gdy nie dochodzi w tym samym dniu do wypływu ( sprzedaży ) waluty, kursem faktycznie zastosowanym w rozumieniu w/w przepisów w zakresie ustalania podatkowych różnic kursowych, jest kurs, po jakim dokonuje się wyceny waluty w dniu, w którym transakcja walutowa nastąpiła. Wyceny takiej dokonuje się w księgach rachunkowych wg kursu wynikającego z zasad określonych w ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2003 r. nr 4, poz. 24 ze zm.) i w polityce rachunkowości przyjętej w Spółce. W opisanym bowiem stanie faktycznym, jest to kurs faktycznie zastosowany przez Jednostkę do wyceny wartości waluty w dniu jej wpływu.

Dopiero w przypadku, jeżeli nie jest możliwe wystąpienie w/w faktycznie zastosowanego kursu (np. w przypadku korzystania z rachunków walutowych w bankach zagranicznych), do wyliczenia przedmiotowych różnic kursowych zastosowanie będzie miał przepis art. 15a ust. 4, tj. wartość waluty w dniu jej wpływu na rachunek walutowy będzie wyceniana wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Mając powyższe na uwadze postanawia się jak w sentencji.

Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej.Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj