Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PD-I/4270-0036/07/AB
z 13 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/4270-0036/07/AB
Data
2007.12.13


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahenci
koszty uzyskania przychodów
poczęstunki
podatek dochodowy od osób prawnych
pracownik
reklama
reprezentacja
szkolenie
usługi gastronomiczne
wyżywienie
zakup żywności


Pytanie podatnika
Dotyczy kosztów uzyskania przychodów.


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60) w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr. 217, poz. 1590) z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PD/423-42/MM/07 z dnia 04.07.2007r. w sprawie interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 02.04.2007 r. Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

We wniosku Jednostka zwróciła się m.in. o wyjaśnienie czy stanowią koszty uzyskania przychodów :

1) wydatki z tytułu zakupu artykułów spożywczych i napojów stanowiących poczęstunek na posiedzeniach i zebraniach wewnętrznych (kawa, herbata, ciastka, paluszki, soki, woda mineralna) ,

2) wydatki na wyżywienie osób biorących udział w związanych z prowadzoną działalnością szkoleniach :

a) organizowanych przez Spółkę dla swoich pracowników,

b) organizowanych przez pracowników Spółki dla klientów i potencjalnych klientów.

Zdaniem Jednostki wszystkie powyższe wydatki kwalifikują się jako koszt podatkowy.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego, postanowieniem nr PD/423-42/MM/07 z dnia 04.07.2007 r., uznał stanowisko Jednostki zawarte w w/w piśmie za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, iż:

Ad. 1) Wydatki na poczęstunek na posiedzeniach i zebraniach wewnętrznych :

- przeznaczone na poczęstunek dla członków Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej i innych organów stanowiących - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w związku z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako nie będące wynagrodzeniem z tytułu pełnionej funkcji,

- przeznaczone dla członków innych, aniżeli w/w, organów, jeżeli ich poniesienie ma lub może mieć związek z osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu – są kosztem podatkowym na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2) Wydatki na wyżywienie uczestników szkoleń (zarówno pracowników , jak i klientów i potencjalnych klientów) nie są kosztem podatkowym z uwagi na brak związku z przychodami oraz nieobligatoryjny ich charakter, tj. w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

W wyniku weryfikacji prawidłowości udzielonej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż słusznie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko Jednostki w części dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów wyżywienia uczestników szkoleń organizowanych przez pracowników Spółki dla klientów i potencjalnych klientów. Postanowienie to, wymaga jednak zmiany w pozostałej części dotyczącej wydatków na wyżywienie pracowników uczestniczących w szkoleniach organizowanych przez Spółkę oraz wydatków na zakup poczęstunku na posiedzenia i zebrania wewnętrzne.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

Mając na uwadze powyższe, odnosząc się do kwestii wydatków na zakup poczęstunku na posiedzenia i zebrania wewnętrzne Spółki, tut. organ stwierdza, co następuje:

W ramach wydatków mających pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i uzyskiwanymi przychodami, które co do zasady są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, mieszczą się poniesione ze środków obrotowych wydatki na zakup napojów i artykułów spożywczych przeznaczonych na potrzeby wewnętrzne podatnika, wykorzystywane w ramach odbywanych narad, zebrań i posiedzeń organizowanych w Jednostce. Wydatki te są związane z organizacją posiedzeń i dotyczą funkcjonowania Jednostki jako całości.

Oznacza to, w ocenie tut. organu, iż wydatki na zakup artykułów spożywczych i napojów stanowiących poczęstunek na wszelkich posiedzeniach i zebraniach wewnętrznych, w tym także organów stanowiących Jednostki, organizowanych w ramach jej funkcjonowania, jako wyczerpujące przesłanki art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty podatkowe.

Przedstawione zatem we wniosku stanowisko Jednostki w tej kwestii jest prawidłowe.

Odnosząc się zaś do powołanego w postanowieniu Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego przy omawianiu w/w zagadnienia, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tut. organ stwierdza, iż w opisanym stanie faktycznym nie ma on zastosowania. Powołany przepis stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Zdaniem tut. organu, przepis ten odnosi się do wydatków, które zostały poniesione bezpośrednio na rzecz członka wymienionych organów i stanowią przysporzenie jego majątku. Natomiast wydatki z tytułu poczęstunku na posiedzeniach organów stanowiących nie są wydatkami poniesionymi na rzecz konkretnych członków tych organów, lecz są kosztami organizacji wewnętrznych posiedzeń Jednostki, w których to naradach osoby te uczestniczą. W opisanej sytuacji nie ma zatem zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do kwestii wydatków na wyżywienie uczestników szkoleń, tut. organ stwierdza co następuje:

Z zastrzeżenia poczynionego w art. 15 ust. 1 w/w ustawy wynika, że są wydatki, które pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Katalog takich kosztów wymieniony został w art. 16 ust. 1 ustawy, gdzie w punkcie 28 ustawodawca zastrzegł, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Ze względu na brak ustawowej definicji reprezentacji, należy za słownikiem języka polskiego (źródło: Słownik języka polskiego, M. Szymczak, PWN) przyjąć, iż reprezentacja to okazałość, wystawność w czyimś sposobie bycia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną, „reprezentacyjnie” zaś to w sposób okazały , wystawnie, wytwornie. W odniesieniu do działalności gospodarczej, reprezentacja ma na celu kształtowanie i utrwalanie korzystnego wizerunku firmy, wprost zaś z w/w przepisu wynika, iż do zakresu reprezentacji ustawodawca zaliczył także poczęstunek.

Szkolenie pracowników podatnika ma na celu podnoszenie kwalifikacji potrzebnych do wykonywania pracy na rzecz Spółki, a zatem wydatki poniesione na takie szkolenie mają pośredni wpływ na wysokość uzyskiwanych przez Spółkę przychodów. Koszty wyżywienia pracowników podczas ich szkolenia, stanowią część kosztów szkolenia i jeżeli szkolenie ma związek z osiąganymi przez Jednostkę przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, to stanowią one koszt uzyskania przychodów, tak jak inne wydatki poniesione na to szkolenie.

Zatem stanowisko Spółki zajęte w tej kwestii we wniosku, zdaniem tut. organu, jest prawidłowe.

Natomiast poczęstunek kontrahentów i potencjalnych klientów w trakcie szkoleń prowadzonych przez pracowników Spółki, nie będąc związanym z istotą ( tematem ) szkolenia, ma na celu stworzenie wobec słuchaczy wykładów korzystnego wizerunku firmy, nosi zatem cechy wyżej opisanej reprezentacji. Wydatki więc poniesione na wyżywienie w/w uczestników szkolenia, nie będących pracownikami Spółki, są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów wprost na mocy w/w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy. Oznacza to, iż zajęte w tej kwestii we wniosku stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Reasumując: przedstawione we wniosku stanowisko Jednostki, uznające wszystkie wyżej wskazane wydatki za koszty uzyskania przychodów, jest nieprawidłowe w odniesieniu do wydatków poniesionych na wyżywienie kontrahentów i potencjalnych klientów, będących uczestnikami wykładów – szkoleń, prowadzonych przez pracowników - doradców żywieniowych Spółki. Wydatki te, jako koszty reprezentacji Jednostki wyłączone są z kosztów podatkowych na mocy przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych .

W pozostałym zakresie przedmiotowe stanowisko jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanawia się jak w sentencji. Niniejsza decyzja interpretacyjna dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zawarta w niej interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj