Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-40/07/RB
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-40/07/RB
Data
2007.06.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
spółdzielcze prawo do lokalu
sprzedaż lokalu


Pytanie podatnika
Czy w opisanej powyżej sytuacji można wystawić fakturę korygującą i zastosować zwolnienie z VAT uznając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego za towar używany?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 1996r. kupił spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Przez szereg lat prowadził tam działalność handlową, która z czasem stała się nieopłacalna. Zapadła decyzja o sprzedaży w/w lokalu, która została sfinalizowana w m-cu lutym bieżącego roku. Po podpisaniu aktu notarialnego i otrzymaniu zapłaty została wystawiona faktura ze stawką VAT 22%, którą Spółka ujęła w deklaracji VAT-7 za m-c luty 2007r. Lokal ten był przez Wnioskodawcę użytkowany powyżej 5 lat i z tytułu zakupu nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy tej transakcji. Jednocześnie Spółka nie przeprowadziła modernizacji przekraczającej 30% wartości początkowej omawianego lokalu.

Zdaniem Spółki, błędnie zastosowano w opisanej powyżej sytuacji stawkę 22% traktując sprzedaż własnościowego prawa do lokalu użytkowego jak usługę. Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 7 ust. 1 pkt 5 zrównuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu z dostawą towarów. Dlatego też mają tu zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, co pozwala uznać własnościowe prawo do lokalu użytkowego za towar używany i zastosować przy jego sprzedaży zwolnienie z VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami w myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również (..) ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Powyższe znajduje potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 10.08.2005r. znak PP5-0331-30/247/2005/JB/PP-151 z treści którego wynika, iż w myśl w/cyt. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Dlatego też przeniesienie w/w praw do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towaru.

Z kolei stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast zgodnie z ust. 2 art. 43 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 cyt. art. 43, rozumie się:

1.budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku.

Ponadto, dodatkowe warunki zastosowania zwolnienia określonego w/cyt. 43 ust. 1 pkt 2 zawiera przepis art. 43 ust. 6 ustawy. Stanowi on, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.miał prawo do obniżenia kwoty należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż od końca roku, w którym nabyto spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu minęło ponad 5 lat, oraz w stosunku do zakupu tego prawa nie przysługiwało Stronie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Strona zaznaczyła także, iż w trakcie użytkowania lokalu nie ponosiła wydatków na ulepszenie obiektu w rozumieniu cytowanego powyżej art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. W świetle powyższego Naczelnik tut. Urzędu stoi na stanowisku, że sprzedaż przez Spółkę przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego należało uznać za towar używany zgodnie z cyt. powyżej art. 43 ust. 2 ustawy o VAT oraz zastosować zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jednocześnie w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) ustawodawca określa przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktur korygujących. W myśl § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Strona po podpisaniu aktu notarialnego i otrzymaniu zapłaty wystawiła fakturę sprzedaży ze stawką VAT 22%. W związku z tym oraz ustalonym powyżej faktem, iż sprzedaż własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlegała zwolnieniu przedmiotowemu z podatku od towarów i usług w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik tut. Urzędu stoi na stanowisku, iż Spółka ma prawo wystawić zgodnie z cytowanym powyżej § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów fakturę korygującą.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj