Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD–II/423-4/2007/2
z 26 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD–II/423-4/2007/2
Data
2007.03.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy tworzony przez Spółdzielnię fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni jest prawidłowo naliczany od wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 1 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego – 2 lutego 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w odniesieniu do zapytania nr 2 jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa na zasadzie art. 16 c pkt. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.) nie nalicza amortyzacji od spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, a tylko dokonuje umorzenia w ciężar funduszy.. W związku z brakiem definicji ustawowej pojęcia „zasobów mieszkaniowych” Spółdzielnia przyjmuje, że przez pojęcie zasobów mieszkaniowych rozumie się stanowiące własność spółdzielni: budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe, kotłownie, hydrofornie wbudowane oraz uzupełniające je budynki niemieszkalne, jak garaże wolnostojące i parkingi wielopoziomowe, budynki handlowe i usługowe, budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych, budynki administracji osiedlowych, kotłownie i hydrofornie wolnostojące) oraz urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione, to jest: zbiorniki, rurociągi, przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci energetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne, budowle komunikacyjne jak drogi, ulice place i chodniki, ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, budowle sportowe.

Jednocześnie Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni. Stawki odpisów na fundusz remontowy zgodnie ze statutem Spółdzielni uchwala Rada Nadzorcza w wysokości przypadającej na m² powierzchni lokalu w danej nieruchomości budynkowej, w tym także lokali użytkowych i garaży.

W przedmiotowej sprawie pytanie Podatnika brzmi:
Czy tworzony przez Spółdzielnię fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni jest prawidłowo naliczany od wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych?

Zdaniem Podatnika w niniejszej sprawie fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni powinien być naliczany od wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych zgodnie z szerokim rozumieniem pojęcia „zasobów mieszkaniowych”.

Odnosząc się do treści złożonego przez Podatnika wniosku w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych " Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali." Ponadto zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak: podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy". Do funduszy, o których mowa w tym przepisie należy fundusz remontowy tworzony w oparciu o wyżej powołany przepis art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

W odniesieniu do treści przedstawionego we wniosku zapytania stwierdzić należy, że Spółdzielnia prawidłowo zdefiniowała pojęcie „zasobów mieszkaniowych”, zaliczając do nich stanowiące własność Spółdzielni:
1.budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane itp. ) oraz uzupełniające je budynki mieszkalne (z wyposażeniem technicznym), jak:
- garaże wolnostojące i parkingi wielopoziomowe,
- budynki handlowo – usługowe,
- budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno – remontowych,
- budynki administracji osiedlowych (biurowe i gospodarcze),
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- budynki dla osiedlowej działalności społeczno – wychowawczej,
2.urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wymienione w pkt. 1:
- zbiorniki – doły gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne, jak: drogi, ulice, place, chodniki,
- ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, jak: zieleń, urządzenia do zabaw dziecięcych, mała architektura, otwarte miejsca postojowe dla samochodów,
- budowle sportowe, jak: boiska, pływalnie, baseny itp.
- inne budowle, jak: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

W związku z powyższym stawki odpisów na fundusz remontowy powinny być naliczane od całości zasobów mieszkaniowych stanowiących mienie Spółdzielni.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosowanie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia powyższego postanowienia zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy- Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj