Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-135/07/BG
z 13 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-135/07/BG
Data
2007.12.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
następstwo prawne
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie za pracę


Istota interpretacji
1. Czy na podstawie Porozumienia zawartego ze Spółką przejmującą zwrot wypłaconych przez Spółkę przejmującą wynagrodzeń z tyt. nagrody Barbórkowej za okres zatrudnienia pracowników w Spółce dzielonej może stanowić koszty uzyskania przychodów w Spółce dzielonej?
2. Czy na podstawie Porozumienia zawartego ze Spółką przejmującą zwrot opłaconych przez Spółkę przejmującą składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń, o których mowa w pytaniu 1 może stanowić koszt uzyskania przychodu w Spółce dzielonej?



Wniosek ORD-IN 806 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 13 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie :

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki dzielonej zwrotu Spółce przejmującej wynagrodzeń wypłaconych przez Spółkę przejmująca – jest prawidłowe,
  • braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki dzielonej zwrotu Spółce przejmującej składek na ubezpieczenie społeczne wypłaconych przez Spółkę przejmującą – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki dzielonej zwrotu Spółce przejmującej wynagrodzeń wypłaconych przez Spółkę przejmująca,
  • braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki dzielonej zwrotu Spółce przejmującej składek na ubezpieczenie społeczne wypłaconych przez Spółkę przejmującą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do dnia podziału Spółka (dalej Spółka dzielona) zajmowała się działalnością związaną z dystrybucją i sprzedażą gazu ziemnego w systemie sieciowym. Podział Spółki przez wydzielenie (tj. przekazanie do Spółki przejmującej) Oddziału Obrotu Gazem stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa wynikał z obowiązku przewidzianego przez ustawę z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne i został dokonany na podstawie przepisu art. 531 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych w ramach tzw. sukcesji uniwersalnej, co oznaczało również przejście do Spółki przejmującej pracowników Oddziału Obrotu Gazem na podstawie art. 23 (1) ustawy – z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Za czas pracy do dnia podziału pracownicy Oddziału Obrotu Gazem przechodzący do Spółki przejmującej nabyli prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy nagrody Barbórkowej, wypłacanej zgodnie z obowiązującymi w Spółce dzielonej przepisami wewnętrznymi w miesiącu czerwcu danego roku.Faktycznej wypłaty powyższego wynagrodzenia dokonała po dniu podziału Spółka przejmująca, bowiem wypłatę dokonano z rachunków bankowych, które zostały przekazane do Spółki przejmującej (przelewy zostały zrealizowane w trakcie załatwiania spraw związanych z przekazywaniem rachunków bankowych do Spółki przejmującej).W związku z tym, że przedmiotowe wynagrodzenia wynikały z okresu zatrudnienia pracowników Oddziału Obrotu Gazem w Spółce dzielonej i to Spółka dzielona powinna była dokonać ich wypłaty oraz naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz biorąc pod uwagę solidarną odpowiedzialność, o której mowa w art. 23 1 § 2 Kodeksu pracy rozważane jest zawarcie ze Spółką przejmującą Porozumienia w sprawie zwrotu wypłaconych wynagrodzeń z tyt. nagrody Barbórkowej oraz opłaconych od nich składek na ubezpieczenie społeczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy na podstawie Porozumienia zawartego ze Spółką przejmującą zwrot wypłaconych przez Spółkę przejmującą wynagrodzeń z tyt. nagrody Barbórkowej za okres zatrudnienia pracowników w Spółce dzielonej może stanowić koszty uzyskania przychodów w Spółce dzielonej...
  2. Czy na podstawie Porozumienia zawartego ze Spółką przejmującą zwrot opłaconych przez Spółkę przejmującą składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń, o których mowa w pytaniu 1 może stanowić koszt uzyskania przychodu w Spółce dzielonej...

Ad. 1

Zdaniem wnioskodawcy zwrot wypłaconych wynagrodzeń z tyt. nagrody Barbórkowej za okres zatrudnienia pracowników w Spółce dzielonej na podstawie zawartego ze Spółką przejmującą Porozumienia może stanowić koszty uzyskania przychodów w Spółce dzielonej, bowiem spełniona jest dyspozycja z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - należności ze stosunku pracy zostały wypłacone pracownikom.Zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu pracy za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.Ponadto zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w Spółce dzielonej przedmiotowych wynagrodzeń uzasadnia ich związek z przychodami uzyskanymi przez Spółkę dzieloną - dotyczyły one okresu zatrudnienia pracowników Oddziału Obrotu Gazem w Spółce dzielonej.

Ad. 2

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku zwrotu Spółce przejmującej opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń z tyt. nagrody Barbórkowej nie mogą one stanowić kosztów uzyskania przychodów w Spółce dzielonej, gdyż płatnikiem powyższych składek w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie była Spółka dzielona.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Stosownie do postanowień art. 23(1) § 1 i § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (…). Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.Skutkiem przejęcia, o jakim mowa w powyższym przepisie Kodeksu pracy, jest wejście przejmującego w prawa i obowiązki pracodawcy w stosunku do pracowników dzielonej Spółki. Pracodawca przejmujący staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- określanej w dalszej części „ustawa o pdop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.W świetle powyższego tylko zapłacone wynagrodzenia i składki do ZUS mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, co oznacza iż takie prawo będzie przysługiwało Spółce przejmującej w sytuacji, gdy ureguluje należności z tego tytułu.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop który, stanowi że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.A więc z chwilą zwrotu przez Spółkę dzieloną zapłaconych wynagrodzeń i składek do ZUS Spółce przejmującej, w Spółce tej powstanie przychód w wysokości zwróconej kwoty a w Spółce dzielonej koszt uzyskania przychodów. Podkreślić należy, że to Spółka przejmująca jako płatnik zaliczyła opłacone składki do kosztów uzyskania przychodów. Spółka dzielona dokonując zwrotu między innymi wypłaconych składek do ZUS Spółce przejmującej nie występuje jako płatnik. Jednakże z chwilą zwrotu tych składek podobnie jak w przypadku wynagrodzeń może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj