Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–274/07/MF
z 30 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–274/07/MF
Data
2007.08.30



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
łączenie spółek przez przejęcie
nabycie udziałów
odsetki od pożyczki
odsetki skapitalizowane


Pytanie podatnika
1. Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę, która została przeznaczona na sfinansowanie nabycia udziałów w innych spółkach mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno w okresie przed połączeniem, jak i po połączeniu Spółki i tych spółek?2. Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Spółkę od transakcji nabycia udziałów w innych spółkach może zostać wliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego zapłaty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 4, art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217 poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w 2006r. ze spółką Spółką X aneks nr 5 do umowy pożyczki z dnia 2002r. W ramach aneksu kwota pożyczki została podwyższona o XXX zł. Zgodnie z umową, kwota pożyczki miała być wykorzystana przez Spółkę na działalność gospodarczą, w tym finansowanie zakupu udziałów w Spółce Y, Spółce Z, Spółce P i Spółce Q.

Zgodnie z umową pożyczki strony dopuszczały możliwość przekazania przez pożyczkodawcę w imieniu Spółki kwoty pożyczki Spółce R i Spółce T tytułem zapłaty ceny za udziały nabywane przez Spółkę.

W styczniu 2007r. doszło do transakcji nabycia przez Spółkę udziałów w w/w spółkach. Kwota pożyczki została przekazana na rzecz zbywców tytułem ceny za udziały. Ponadto Spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych od nabycia udziałów.

W kwietniu 2007r. Spółka połączyła się ze spółkami Y,Z,P i Q. Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie przez podatnika całego majątku w/w spółek.

W świetle powyższego stanu faktycznego, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę, która została przeznaczona na sfinansowanie nabycia udziałów w innych spółkach mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, zarówno w okresie przed połączeniem, jak i po połączeniu Spółki i tych spółek?

2. Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Spółkę od transakcji nabycia udziałów w innych spółkach może zostać wliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego zapłaty?

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z nabyciem udziałów w innych spółkach stanowią co do zasady koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Według Spółki, przyjęte przez ustawę sformułowanie “wydatki na nabycie” oznacza wyłącznie wydatki bezpośrednio związane z nabyciem udziałów tj. takie, bez których transakcja nie byłaby możliwa z punktu widzenia prawnego: cena za udziały, taksa notarialna. Zdaniem Spółki, takim wydatkiem jest również kwota podatku od czynności cywilnoprawnych należnego od zbycia udziałów, jako że obowiązek zapłaty tego podatku wynika z przepisów prawa.

Według Wnioskodawcy, czym innym są jednak wydatki zapewniające finansowanie transakcji, w tym koszty związane z uzyskaniem pożyczki/kredytu na ten cel. Koszty z tym związane, w tym odsetki od zaciągniętych pożyczek, nie są “wydatkami na nabycie udziałów” w rozumieniu ustawy. W związku z powyższym odsetki te podlegają wliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty. Zaliczenie to następuje z uwzględnieniem zasad dotyczących “cienkiej kapitalizacji”.

Zdaniem Spółki, fakt późniejszego połączenia Spółki ze spółkami, których udziały nabył nie ma wpływu na możliwość uznania w/w odsetek za koszty uzyskania przychodu połączonej spółki.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Zgodnie z art. 93§2 w zw. z art. 93§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa osoba prawna, która łączy się przez przejęcie innych osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, a więc że są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Należy przy tym zdefiniować pojęcie „wydatków na nabycie” (objęcie) udziałów (akcji), które oznacza, że do kosztów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów (akcji). Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów (akcji) zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, prowizje biura maklerskiego itp.). Nawiązując do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez Spółkę od transakcji nabycia udziałów w innych spółkach, może zostać wliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia wcześniej nabytych udziałów.

Odsetek od pożyczki (kredytu) zaciągniętej w celu sfinansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zapłaty, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z w/w art. 15 ust. 1 updop.

Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych zobowiązań. Oznacza to, że jeżeli w dacie spłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki strony postanowią o ich kapitalizacji, odsetki te mogą zostać uwzględnione w rachunku podatkowym.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłacone lub skapitalizowane odsetki od zaciągniętej pożyczki, zarówno przed jak i po przejęciu w/w spółek. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata pożyczki wraz z odsetkami lub jej kapitalizacja następuje zarówno przed, jak i po przejęciu przez Spółkę podmiotów, których udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tej pożyczki.

Należy podkreślić, że w/w zaliczenia będą miały miejsce tylko wtedy, gdy nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop w związku a art. 16 ust. 6, 7 i 7b updop.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz uzasadnienie przyczyn uznania interpretacji zawartej w niniejszym postanowieniu za niewłaściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj