Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-54/07-3/ISN
z 31 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-54/07-3/ISN
Data
2007.12.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi spedycji


Istota interpretacji
Rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani E. D., przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej: 4 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest firmą spedycyjną świadczącą usługi spedycyjne na zlecenie kontrahentów krajowych oraz zagranicznych na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Nabywcy usług świadczonych przez Zainteresowanego są zarejestrowani w swoich krajach jako podatnicy VAT UE i podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu. Po otrzymaniu od przewoźnika dowodu wykonania wewnątrzunijnej usługi transportu towaru (potwierdzonego listu przewozowego CMR, na którym znajduje się data rozładunku towaru – data wykonania usługi), dzień powstania obowiązku podatkowego dla potrzeb podatku VAT ustalany jest zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a oraz b, tzn. w dniu otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi. W taki sam sposób Wnioskodawca postępuje przy ustaleniu momentu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku kiedy na Jego zlecenie usługę wewnątrzunijnego transportu świadczy przewoźnik unijny zarejestrowany jako podatnik VAT UE a Zainteresowany podał dla tej czynności numer VAT UE. Wówczas moment powstania obowiązku podatkowego ustalany jest zgodnie z art. 19 ust. 19. Do rozliczenia faktury zagranicznej Zainteresowany przyjmuje kurs walutowy (średni NBP) z dnia powstania obowiązku podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług spedycyjnych świadczonych przez polski podmiot gospodarczy, zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT UE, na zlecenie podmiotu unijnego (z Niemiec) w przypadku gdy nabywca tej usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. To czy dana usługa jest uznawana za wykonywaną w Polsce decydują przepisy art. 28 u.p.t.u. Jak wynika z art. 28 ust. 1 i 3 oraz art. 28 ust. 5 pkt 1 i ust. 6 u.p.t.u., w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich (jest to tzw. „wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów”), miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, jednakże, w przypadku gdy nabywca tej usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Realizując zlecenie unijnego kontrahenta, który podał unijny numer Wnioskodawca świadczy usługę wykonywaną w świetle powyższych przepisów poza Polską. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, niezbędne jest do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT. W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b – w momencie otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (dnia rozładunku).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 – 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. W przypadkach gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, w myśl art. 19 ust. 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jednocześnie art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:

  1. transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samochodami i śmigłowcami,
  2. spedycyjnych i przeładunkowych,
  3. w portach morskich i handlowych,
  4. budowlanych lub budowlano – montażowych.


Z wyżej przedstawionego stanu prawnego wynika, iż usługi spedycyjne należą do wyjątków, dla których ustawodawca określił moment powstania obowiązku podatkowego w sposób szczególny. Oznacza to, że dla powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług spedycyjnych najistotniejsze znaczenie ma moment dokonania zapłaty o ile płatność została uregulowana w terminie 30 dni od wykonania usługi.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca świadczący usługi spedycyjne na rzecz podmiotu unijnego, który podał dla tej czynności numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w prawidłowy sposób rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego tzn. w dniu otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych. Kwestie dotyczące powstania obowiązku podatkowego dla importu usług transportowych oraz sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych zostaną rozstrzygnięte w odrębnej interpretacji.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj