Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2/423/199/07/AG
z 24 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2/423/199/07/AG
Data
2007.09.24



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
koszty uzyskania przychodów
różnice kursowe
waluta obca
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia różnic kursowych związanych z wypłatą dywidendy w walucie obcej do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 oraz art. 15a ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia różnic kursowych związanych z wypłatą dywidendy w walucie obcej do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 oraz art. 15a ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku

Pismem z dnia 22.06.2007r. (data wpływu 25.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w świetle przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, różnic kursowych powstałych w związku z wypłatą dywidendy w walucie obcej.
Walne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy wspólnikowi ze Szwajcarii (osoba prawna) oraz wspólnikom polskim (osoby fizyczne). Wypłata dywidendy dla wspólnika ze Szwajcarii miała nastąpić w walucie obcej - dolarach amerykańskich, przeliczając ustaloną w złotych kwotę dywidendy po kursie średnim NBP z dnia wypłaty dywidendy. Spółka posiada konto dewizowe, na którym zgromadzone środki wyceniane są po kursie kupna z dnia wpływu dolarów na rachunek bankowy.Spółka zadała pytanie, czy powstałe w związku z wypłatą dywidendy w dolarach różnice kursowe są kosztem uzyskania przychodów?
Zdaniem Spółki powstałe w wyniku wypłaty dywidendy różnice kursowe, zgodnie z art. 15 ust. 1 oraz art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią odpowiednio koszt uzyskania przychodu lub przychód podatkowy. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Wypłata dywidendy, do której mają prawo wspólnicy, jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem koszty związane z jej wypłatą, jako koszty związane z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów, stanowią koszty uzyskania przychodu. Podobny pogląd został zaprezentowany przez Łódzki Urząd Skarbowy w interpretacji nr ŁUS-II-2-423/191/06/AG dotyczącej zaliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu w celu wypłaty dywidendy.
Ponadto od 1 stycznia 2007r. różnice kursowe nie muszą łączyć się ściśle z przychodami bądź kosztami podatkowymi. Same kreują przychód lub koszt podatkowy. Z art. 15 usunięto bowiem sformułowanie "koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu ...".

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Generalną zasadą uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie pomiędzy nim a spodziewanym przychodem związku przyczynowo skutkowego tego typu, że jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów.
W opinii organu podatkowego wypłata dywidendy nie stanowi wydatku umożliwiającego powstanie przychodu, jak też nie jest związana z utrzymaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu Spółki. Jest jedynie realizacją prawa wspólnika do udziału w zyskach Spółki wynikającego z art. 191 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037).
Zasady podatkowego ujęcia w kosztach uzyskania przychodów różnic kursowych normują przepisy art. 15a ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Norma prawna art. 15a ust. 1 ustawy określa, że różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.Art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy stanowi, że ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kuru średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Treść powyższych przepisów wskazuje, że aby różnice kursowe były kosztem uzyskania przychodów muszą być związane z kosztem poniesionym. Nie ma więc racji Podatnik twierdząc, iż poprzez usunięcie z art. 15 sformułowania "koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu ..." różnice kursowe nie muszą być związane z przychodami lub kosztami podatkowymi. Taki wymóg zawiera przywołany art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy.
Wypłata dywidendy nie jest kosztem podatkowym. Jest wykonaniem zobowiązania powstałego w związku z podjęciem przez Walne Zgromadzenie Wspólników w oparciu o art. 191 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych uchwały o podziale zysku netto Spółki.
Skoro dywidenda nie jest kosztem podatkowym różnice kursowe powstałe w związku z jej wypłatą również takimi nie są.

Ponadto należy zauważyć, że interpretacja Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego nr ŁUS-II-2-423/191/06/AG, na którą powołuje się Spółka, dotyczy innego stanu faktycznego niż przedstawiony we wniosku Spółki.
W związku z powyższym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi, uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14 b § 1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj