Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-2/415-3/2007
z 17 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-3/2007
Data
2007.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
spadek
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży lokali użytkowych i mieszkalnych opisanych we wniosku będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając w myśl art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 1 maja 2007r. (data wpływu do organu podatkowego 16 maja 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 25 lipca 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji podatkowej dochodów uzyskanych ze sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w roku 1985 nabył Pan w drodze spadku nieruchomość (kamienica) z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi położoną w P.......

W okresie od 2002 r. do 2007 r. dokonał Pan kamienicy adaptacji strychu z przeznaczeniem na 3 lokale mieszkalne oraz przebudował część parteru i piwnic na cele użytkowe. Lokale te są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z opisanym stanem faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem czy przychód ze sprzedaży lokali użytkowych i mieszkalnych będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem Pana wyrażonym we wniosku, dochód uzyskany ze sprzedaży lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku od 1985r. będzie zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.). Odnośnie opodatkowania dochodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych powstałych w wyniku adaptacji strychu, wyraził Pan pogląd, iż dochód będzie wolny od podatku dochodowego jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od końca roku, w którym doszło do zakończenia adaptacji strychu i wydzielenia odrębnych lokali mieszkalnych. Natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży lokali użytkowych zdaniem Pana będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący stan prawny stwierdza, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1588) do przychodu, dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.) , nabytych lub wybudowanych, oddanych do użytkowania do dnia 31 grudnia 2006 roku, stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku. Zatem w przypadku zbycia opisanych przez Pana lokali będą miały zastosowanie przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a wyżej cytowanej ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z kolei art. 10 ust. 3 w/w ustawy stanowi, iż przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą między innymi budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku.

Powyższy przepis koresponduje z brzmieniem art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 (przychody z działalności gospodarczej) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą między innymi budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku a zatem wyłącza powyższe przychody z przychodów z działalności gospodarczej.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a: w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Istotną okolicznością mającą zasadniczy wpływ na stanowisko w tej sprawie ma sposób nabycia nieruchomości, w której posiadanie wszedł Pan w drodze spadku w roku 1985.

W związku z faktem iż nabył Pan w drodze spadku nieruchomość w skład, której wchodził grunt z budynkiem, nawet jeżeli poczynił Pan w budynku wydatki na utworzenie dodatkowych lokali, to przy sprzedaży tych lokali nie można stwierdzić, że w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit.a lokale te nabył Pan lub wybudował. Użyte w tym przepisie pojęcie “wybudowanie” odnosi się do budynku stanowiącego odrębną własność z powodu wzniesienia go na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego.

Reasumując dochód ze sprzedaży lokali objętych nieruchomością gruntową nabytą w drodze spadku jest wolny od podatku dochodowego na podstawie wyżej powołanych przepisów.

W dacie wydania postanowienia w sprawie będącej przedmiotem niniejszej interpretacji nie toczyło się wobec wnioskodawcy postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 cytowanej ustawy.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem tutejszego Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę oraz zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj