Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1/415-42/07
z 17 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-42/07
Data
2007.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy wydatki na remont i adaptację ośrodka rehabilitacyjno–wypoczynkowego poniesione ze środków ZFRON mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów oraz czy odniesiona na pozostałe przychody operacyjne równowartość tych środków stanowi przychód do opodatkowania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 26.06.2007 r. (data wpływu 29.06..2007 r.) uzupełnionego pismem w dniu 14.08.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi stanowi art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które służy zażalenie

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej pod nazwą, która posiada status zakładu pracy chronionej. Spółka zamierza uruchomić Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy. W związku z tym ponosi wydatki na remont i adaptację pomieszczeń, zakup sprzętu wypoczynkowego oraz sprzętu do ćwiczeń rehabilitacyjnych i sportowych. Koszty utworzenia oraz wyposażenia ośrodka a także później utrzymania ośrodka (np. koszty energii, wody, środków czystości, płace pracowników ośrodka) będą finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Z ośrodka będą korzystali pracownicy- osoby niepełnosprawne oraz pracownicy- osoby pełnosprawne. Ośrodek będzie świadczył usługi na zasadach rynkowych osobom zewnętrznym.

Pytanie Wnioskodawcy:
Czy opłaty pobierane od pracowników pełnosprawnych oraz od osób zewnętrznych będą stanowiły przychód ZFRON opodatkowany podatkiem dochodowym?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Opłaty pobierane od pracowników pełnosprawnych oraz od osób z zewnątrz w związku z finansowaniem Ośrodka w całości z ZFRON będą stanowiły przychody ZFRON. Przychody te jako kwoty należne za sprzedaż świadczonych usług są przychodem z działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej pod nazwą: która posiada status zakładu pracy chronionej. W związku z tym w firmie tworzony jest Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Ogólne zasady tworzenia i przeznaczenia środków funduszu określa art.33 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123 poz. 776 ze zm.). Zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy środki ZFRON-u pochodzą przede wszystkim z:
- zwolnień podatkowych,
- dotacji, dopłat, subwencji,
- wpływów z zapisów i darowizn.

W sytuacji gdy środki ZFRON pochodzą np. ze zwolnień podatkowych, zapisów, darowizn wówczas stanowią one środki własne firmy.

Z wniosku wynika, iż środki ZFRON pochodzą z ulg i zwolnień podatkowych.

Ustawodawca w uregulowaniach zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) jako jedno ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymienił „pozarolniczą działalność gospodarczą”.

Zgodnie z art. 14 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W związku z tym, iż ośrodek rehabilitacyjno- wypoczynkowy finansowany będzie w całości ze środków ZFRON-u, opłaty pobierane od pracowników pełnosprawnych oraz od osób z zewnątrz będą stanowiły przychody ZFRON- u i jako kwoty należne za sprzedaż świadczonych usług należy zakwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 wyżej wymienionego art. 14b.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj