Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
P-3/449/10/06
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/449/10/06
Data
2006.05.08



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Wewnatrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona


Słowa kluczowe
procedura uproszczona
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna


Pytanie podatnika
Czy faktura dokumentująca nabycie towarów wystawiona przez kontrahenta zagranicznego dotycząca transakcji trójstronnej powinna być ujęta w informacji podsumowującej VAT-UE jako transakcja trójstronna czy też wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 29 lipca 2005 r. nr DP3/443-33/05/KH/53585 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu przedmiotowe postanowienie.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17 maja 2005 r., (wpływ do Małopolskiego Urzędu Skarbowego w dniu 11.07.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego (pyt. nr 2) wynika, iż Spółka jest drugim w kolejności podatnikiem w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej rozlicznej zgodnie z procedurą uproszczoną. Faktura nabycia towarów wystawiona przez kontrahenta zagranicznego (dostawcę z Hiszpanii) została wystawiona w dniu 31.03.2005 r. i dotyczy transakcji trójstronnej. Towar będący przedmiotem transakcji nie wjeżdża do Polski, gdyż bezpośrednio kierowany jest do odbiorcy we Włoszech. Wszystkie pozostałe elementy transakcji tj. faktura sprzedaży wystawiona przez Spółkę, potwierdzenie odbioru, dokument CMR itp. zostały potwierdzone w miesiącu kwietniu.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy powyższa faktura winna być ujęta w informacji podsumowującej VAT UE za I kwartał 2005 r. i czy powinna posiadać opis jako transakcja trójstronna, czy też jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z tym, że z chwilą wypełnienia informacji VAT UE za I kwartał był znany fakt, iż faktura ta dotyczy transakcji trójstronnej zrealizowanej w miesiącu kwietniu, Spółka nie umieściła jej na informacji podsumowującej za I kwartał 2005 r.

Zdaniem Spółki faktura nabycia towarów wystawiona przez kontrahenta zagranicznego, która dotyczy transakcji trójstronnej niezrealizowanej dl końca danego kwartału, powinna być zamieszczona w tym kwartale, w którym operacja ta zostanie w całości zakończona.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego wydał postanowienie nr DP3/443-33/05/KH/53585 z dnia 29 lipca 2005 r., w którym podzielił stanowisko Spółki.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z treścią art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) ilekroć jest mowa o wewnątrzwspólnotowe transakcji trójstronnej - rozumie się przez to transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:
a) trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
b) przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Przepis art 135 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy opisuje mechanizm procedury, jednocześnie wskazując szczegółowe warunki dotyczące transakcji trójstronnej, których spełnienie umożliwia zastosowanie procedury uproszczonej.

Jednocześnie w świetle art. 138 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku, gdy drugim w kolejności podatnikiem VAT w procedurze uproszczonej jest podatnik, o którym mowa w art. 15, jest on obowiązany wykazać dane o dokonanych transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz informacjach podsumowujących.

Obowiązek złożenia informacji podsumowujących wynika bezpośrednio z uregulowań zawartych w art. 100 ust. 1 i 2 w/w ustawy. Podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej „informacjami podsumowującymi za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca niestepującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:
1) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów;
2)wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawne należy stwierdzić, iż zarówno Spółka jak i Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego słusznie rozpoznali wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną Jednakże Spółka dokonała nieprawidłowego uwzględnienia transakcji trójstronnej w deklaracji podsumowującej. Wewnątrzwspólnotowe nabycie - dokonane w miesiącu marcu i wewnątrzwspólnotowa dostawa - dokonana w miesiącu kwietniu, winny być wykazane odpowiednio, z zachowaniem kwartałów (art. 138 ust. 5 ustawy o VAT).

Ponadto należy podkreślić, iż informacja podsumowująca winna odzwierciedlać rzeczywisty stan faktyczny, a zgodnie z postanowieniami art. 101 w/w ustawy w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w złożonych informacjach podsumowujących podmiot, który ją złożył obowiązany jest złożyć niezwłocznie korektę błędnej informacji podsumowującej.

W świetle powyższego ocena prawna Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdzająca stanowisko Spółki, dotyczące uwzględnienia całej transakcji trójstronnej w informacji podsumowującej za II kwartał - narusza postanowienia wyżej wymienionych przepisów.

Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika /następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.

Odwołanie wnosi się w terminie 14 od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj