Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-195/07-2/KB
z 6 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-195/07-2/KB
Data
2007.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
członek zarządu
dywidendy
koszty uzyskania przychodów
przychód
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
wynagrodzenia
wypłata


Istota interpretacji
Koszty wypłaty wynagrodzeń dla członków zarządu jak również komórek administracyjnych i księgowych nie pomniejszają przychodów z tytułu otrzymanych dywidend, w tym także tych zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych



Wniosek ORD-IN 301 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2007r. (data wpływu 17.09.2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyjaśnienia wątpliwości w kwestii istnienia powiązań pomiędzy kosztami uzyskania przychodów w postaci wynagrodzenia dla członków zarządu oraz pracowników administracji i księgowości a otrzymywanymi przez Spółkę dywidendami podlegającymi zwolnieniu z opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada udziały w wysokości powyżej 20%, w spółkach zależnych będących osobami prawnymi mającymi siedzibę w Polsce. Spółki te wypłacą jeszcze w 2007 roku posiadaczom udziałów (w tym również Wnioskodawcy) dywidendy. Przychody Spółki z tego tytułu będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie będą ujmowane w rubryce 27 deklaracji CIT-8. Spółka osiąga również przychody ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Jednocześnie ponoszone są koszty ogólne takie jak wynagrodzenia członków zarządu oraz pracowników komórek księgowych i administracyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy takie koszty jak wynagrodzenia członków zarządu oraz pracowników komórek administracyjnych i księgowych należy w jakiejkolwiek części powiązać z osiąganymi przez Spółkę przychodami z dywidend zwolnionymi z opodatkowania, a jeśli tak to jak tę część wyliczyć...

Zdaniem Wnioskodawcy koszty takie jak wynagrodzenie członków zarządu oraz pracowników komórek funkcjonalnych, czyli administracji i księgowości, są ponoszone w celu zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów. Spółka musi je ponosić bez względu na to kiedy i jakie przychody osiąga. Są to więc koszty stałe, związane z funkcjonowaniem osoby prawnej. Nie ulegają one zwiększeniu w celu osiągnięcia przychodów z dywidend. Zatem należy uznać, że są one w całości ponoszone w celu zachowania i zabezpieczenia źródeł przychodu, a więc są w całości kosztem uzyskania przychodu (z wyjątkami określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i winny być w całości ujęte w rubryce 31 deklaracji CIT-8.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie wprowadza w sposób wyraźny klasyfikacji źródeł przychodu. Wymienia zaś różnego rodzaju przychody, z których dominującą rolę odgrywają wymienione w art. 12 ust. 3 ww. ustawy przychody uzyskane z działalności gospodarczej. Podatnicy podatku dochodowego osiągają także przychody z tytułu zaangażowania swojego kapitału pieniężnego lub rzeczowego w innych spółkach kapitałowych lub osobowych. Efektem tego typu działań jest osiąganie dochodów nazwanych umownie dochodami kapitałowymi wśród, których można wymienić m.in. dywidendę stanowiącą udział w zysku innej osoby prawnej. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera odmienne regulacje, jeżeli chodzi o ustalenie podstawy opodatkowania i sposób opodatkowania w odniesieniu do tych źródeł przychodu, i tak:

  • w odniesieniu do przychodów z działalności gospodarczej obowiązują tzw. zasady ogólne, zgodnie z którymi dochód (stratę) podatkową stanowi różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodów - art. 7 ust. 2 ustawy, podatek wynosi 19% podstawy opodatkowania (art. 19 ust.1),


  • w odniesieniu do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dochodem (przychodem) jest w przypadku dywidendy dochód faktycznie uzyskany z tego tytułu (art.10 ust.1), który podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 19% uzyskanego przychodu (art.22 ust.1), bez pomniejszania o koszty uzyskania.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty opodatkowany 19% podatkiem od dochodu (art. 19 ust.1 ww ustawy) z tym, że w przypadkach określonych w art. 21 i 22 ww ustawy, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Jednakże przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, stosownie do art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie bierze się pod uwagę przychodów, o których mowa w art. 21 i 22 ustawy. Zatem podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, mający siedzibę w Polsce, przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, nie uwzględnia przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/wym ustawy. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu aby dany wydatek był zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz możliwość osiągnięcia przychodów. Kosztami uzyskania przychodów dla Spółki są więc wskazane we wniosku koszty ponoszone w związku z wynagrodzeniem członków zarządu oraz pracowników komórek funkcjonalnych (administracja, księgowość). Wydatki te kwalifikowane są do kosztów pośrednich, ponieważ nie wpływają bezpośrednio na osiągnie przez Spółkę przychodów, lecz mają na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Koszty te pomniejszają przychody ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.

Należy zauważyć, iż kosztami uzyskania przychodów będą dla Spółki wydatki na wypłatę wynagrodzeń dla członków zarządu oraz pracowników komórek funkcjonalnych, z którymi Spółka zawarła umowę o pracę, dzieło, zlecenie itp. z zastrzeżeniem art.16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wyklucza zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz do osób będących udziałowcami i nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.

Mając na uwadze przestawione przez Spółkę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza się, iż koszty wypłaty wynagrodzeń dla członków zarządu jak również komórek administracyjnych i księgowych nie pomniejszają przychodów z tytułu otrzymanych dywidend, w tym także tych zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj