Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-249/JS
z 25 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-249/JS
Data
2008.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dochód
instrumenty finansowe
przychód


Istota interpretacji
Kiedy powstaje przychód i jak obliczyć dochód z tytułu pakietu instrumentów finansowych.



Wniosek ORD-IN 622 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 26 października 2007r.), uzupełnionego w dniu 11 grudnia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu powstania przychodu z tytułu realizacji umowy o zarządzanie pakietem instrumentów finansowych - nieprawidłowe
  • sposobu obliczania dochodu z realizacji w/w umowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

  • momentu powstania przychodu z tytułu realizacji umowy o zarządzanie pakietem instrumentów finansowych,
  • sposobu obliczenia dochodu z realizacji w/w umowy.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 27 listopada 2007r.wezwano o jego uzupełnienie. Stosownych wyjaśnień udzielono pismem z dnia 7 grudnia 2007r. ( data wpływu do tut BKIP 11 grudnia 2007r.)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W celu zwiększenia zysków z posiadanych przez Spółkę wolnych środków finansowych, dnia 2 lipca 2007r. została zawarta z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych umowa o zarządzanie pakietem instrumentów finansowych. W ramach tej umowy, Spółka przekazuje określoną kwotę środków pieniężnych do zarządzania przez Towarzystwo. Na mocy umowy i udzielonego pełnomocnictwa, Towarzystwo dokonuje w imieniu i na rachunek Spółki czynności zarządzania obejmujące w szczególności:

  1. nabywanie i zbywanie instrumentów finansowych, przez które rozumie się:
    - zbywalne papiery wartościowe,
    - nie będące papierami wartościowymi instrumenty rynku pieniężnego,
    - nie będące papierami wartościowymi tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
    - nie będące papierami wartościowymi finansowe kontrakty terminowe, umowy forward,
    dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
    - nie będące papierami wartościowymi opcje na którykolwiek z instrumentów finansowych wymienionych powyżej lub na stopy procentowe albo kursy walut, lub opcje na takie opcje;
  2. subskrybowanie instrumentów finansowych, w ramach przeprowadzania ofert i dokonywania zapisów na instrumenty finansowe, wraz ze składaniem oświadczeń w wymaganych przy takich zapisach, a także odbioru instrumentów finansowych, świadectw depozytowych lub wpłaconych kwot,
  3. realizowanie prawa poboru akcji i innych praw, wynikających z posiadania akcji lub innych instrumentów finansowych,
  4. utrzymywanie i lokowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych,
  5. deponowanie instrumentów finansowych na rachunkach inwestycyjnych, objętych umową
  6. dokonywanie przelewów środków pieniężnych i transferów innych aktywów pomiędzy rachunkami inwestycyjnymi, objętymi umową jak również na rachunki wskazane przez Spółkę,
  7. reprezentowanie Spółki na walnych zgromadzeniach spółek, których akcje są w zarządzaniu,
  8. otwieranie rachunków inwestycyjnych oraz innych niezbędnych do realizacji umowy, zmiany warunków prowadzenia rachunków oraz rozwiązywania umów, na podstawie których otwarto te rachunki.

Umowę zawarto na czas nieokreślony i w trakcie jej trwania Spółka nie jest uprawniona do wydawania jakichkolwiek dyspozycji w zakresie zarządzania instrumentami finansowymi objętymi umową. W trakcie trwania umowy, może jedynie wnosić lub wycofywać środki pieniężne. Wycofanie następuje po odpowiednio wcześniejszym powiadomieniu Towarzystwa i polega na zbyciu całości lub części instrumentów finansowych i przelania uzyskanych środków pieniężnych na rachunek Spółki. Spółka płaci Towarzystwu za zarządzanie miesięczną opłatę stałą oraz opłatę roczną zależną od wyników inwestycyjnych, co jest dokumentowane fakturami vat ze stawką podatku wynoszącą 22%.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Kiedy powstaje przychód z tytułu realizacji opisanej umowy...
  2. Jak należy obliczyć dochód...

Zdaniem Spółki:

    1. Przychód powstaje w przypadku wycofania całości lub części środków finansowych i dniem powstania przychodu jest dzień wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki.

2. W przypadku wycofania całości środków, dochód należy obliczyć jako różnicę pomiędzy kwotą jaka wpłynęła z tego tytułu na rachunek Spółki, a całkowitą kwotą jaka została powierzona w zarządzanie. W przypadku częściowego wycofania środków, dochód należy obliczyć proporcjonalnie do udziału wartości wycofanych środków w wartości całości środków. W celu jednoznacznego sformułowania zasady określonej w poprzednim zdaniu, poniżej została ona przedstawiona w postaci wzoru:
D = (k - ko) x (kc / k)
Gdzie:
D - dochód,
K - kwota jaka wpłynęłaby na rachunek Spółki gdyby wycofano wszystkie środki,
Ko - całkowita kwota przekazana w zarządzanie,
Kc - kwota jaka wpłynęła na rachunek Spółki przy częściowym wycofaniu środków.
Zdaniem Spółki, powyższy wzór jest także prawdziwy dla obliczenia dochodu w przypadku wycofania całości środków, wtedy bowiem kc=k, więc kc/k=1, zatem d=k-ko.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi ( Dz. U. z 2005 r. Nr 183,poz. 1538 ze zm.) instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są:

  1. papiery wartościowe
  2. nie będące papierami wartościowymi:
    a) tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowani,
    b) instrumenty rynku pieniężnego,
    c) finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe.
    d) opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężne,
    e) prawa majątkowe. których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń ( pochodne instrumenty towarowe),
    f) inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie

Zgodnie z art. 16 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.- określanej w dalszej części skrótem „ ustawy o pdop”) ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, rozumie się przez to prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe.

Przedstawione przez Spółkę transakcje objęte umową zawartą z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych jako zarządzającym spełniają definicję pochodnych instrumentów finansowych sformułowaną w ustawie o pdop. Do przychodów uzyskanych z pochodnych instrumentów finansowych stosuje się takie same zasady opodatkowania, jak dla przychodów z praw majątkowych. Do ustalenia momentu uzyskania przychodu z tych praw będzie miał zastosowanie art. 12 ust 3a pkt 2, zgodnie z którym za date powstania przychodów, o którym mowa w ust 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Wobec powyższego stanowisko Spółki, iż przychód z tytułu opisanej umowy powstaje w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek wnioskodawcy który z reguły różni się o kilka dni od zbycia praw majątkowych jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art.7 ust 1 i 2 ustawy o pdop przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty, w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Stosownie do art. 12 ust 1 pkt 1 przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast kwestię kosztów reguluje art. 15 ust. 1 ustawy o pdop według którego kosztami uzyskania przychodów, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z art. 16 ust. 1 pkt 8b ustawy o pdop, wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 16g ust.3 i 4 nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zatem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8b nie są kosztami uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie instrumentów finansowych w momencie ich poniesienia, są nimi natomiast przy ustalaniu dochodu w związku z ich zbyciem. Wobec powyższego w przypadku wycofania całości środków, dochód należy obliczyć jako różnicę pomiędzy kwotą jaką Spółka otrzymała z tego tytułu a sumą całkowitej kwoty jaka została powierzona w umowie o zarządzanie pakietem instrumentów finansowych. W przypadku częściowego wycofania środków dochód należy obliczyć proporcjonalnie do udziału wartości wycofanych środków w wartości całości środków.

W związku z powyższym stanowisko Spółki w tym zakresie jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj