Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
P1-P-443/89/05
z 31 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1-P-443/89/05
Data
2007.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy pierwsza opłata pobrana z tytułu ustanowienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowych w związku ze ziszczeniem się warunku uzasadniającego jej pobór - zbycie prawa wieczystego użytkowania przez użytkownika przed upływem 10 lat, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%?


DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8,poz.60 ze zm.) w związku z art. 4 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1590) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 14.07.2005r. nr NP-443/22/2005 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług i uznaje stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.05.2005r. za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 02.05.2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 23.06.2005r.) zwrócono się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w sprawie wynika, że dnia 12.09.1995r. pomiędzy Gminą a Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” została zawarta umowa (w formie aktu notarialnego) oddania gruntu w użytkowanie wieczyste i nieodpłatnego przeniesienia własności budynków, które zostały wybudowane z własnych środków Gminnej Spółdzielni.
Wnioskodawca wskazał, iż w akcie notarialnym zaznaczono, że w przypadku zbycia nieruchomości przed upływem 10 lat od dnia ustanowienia użytkowania wieczystego, dotychczasowy użytkownik będzie obowiązany uiścić całą pierwszą opłatę z tytułu ustanowienia ww. prawa.
W dniu 18.10.2004r. Gminna Spółdzielnia dokonała zbycia prawa osobie trzeciej (przed upływem 10 lat). Z tego tytułu Urząd Miejski otrzymał pierwszą opłatę za użytkowanie wieczyste (dnia 28.12.2004r.)

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem – „czy należy z tytułu sprzedaży wieczystego użytkowania i otrzymania pierwszej wpłaty opłaty zastosować 22% stawkę podatku VAT i czy podatek VAT obciąża firmę która uiściła pierwszą wpłatę opłaty za wieczyste użytkowanie czy Gminę”.

Zdaniem pytającego od pierwszej opłaty należy naliczyć podatek od towarów i usług w wysokości 22%, przy czym opłata za wieczyste użytkowanie gruntów stanowi kwotę brutto.

Postanowieniem z dnia 14.07.2005r. Nr NP-443/22/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.W uzasadnieniu wskazano, iż pobieranie opłat za użytkowanie wieczyte gruntów stanowi dla celów podatku VAT odpłatne świadczenie usług i w związku z tym, że ustawodawca nie określił dla tych czynności obniżonej stawki VAT zastosowanie będzie miała podstawowa stawka w wysokości 22%.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, iż kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto, a podatek należny winna rozliczyć Gmina.

Z opisu stanu faktycznego sprawy oraz treści przedstawionego stanowiska wnioskodawcy, w związku ze sformułowanym pytaniem wynika, że pytanie podatnika sprowadza się faktycznie do brzmienia: czy pierwsza opłata pobrana z tytułu ustanowienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowych w związku ze ziszczeniem się warunku uzasadniającego jej pobór – zbycie prawa wieczystego użytkowania przez użytkownika przed upływem 10 lat, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Ze stanowiska wnioskodawcy wynika, że od opłaty pobranej z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004r. należy naliczyć 22% podatku od towarów i usług, a opłata ta stanowi kwotę brutto.

Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia z uwzględnieniem stanowiska Ministra Finansów wyrażonego w piśmie z dnia 27 marca 2007r. nr PT10-812-167/2007/MR/429 w związku z uchwałą NSA z dnia 8 stycznia 2007r. sygn. akt I FPS I/06 stwierdza, iż opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.
W sytuacji zatem, gdy ustanowienie prawa wieczystego użytkowania miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. tj. przed tym dniem dokonano wpisu użytkowania wieczystego w księdze wieczystej, w momencie ustanowienia wieczystego użytkowania czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz.50 ze zm.). Zatem opłata dotycząca ww. czynności, mimo iż zrealizowana po 1 maja 2004r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wejście w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w stosunku do prawa wieczystego użytkowania ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. (wobec którego dokonano wpisu w księdze wieczystej) pozostaje neutralne dla sposobu opodatkowania. Skoro ustanowienie użytkowania wieczystego miało miejsce w czasie gdy czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (przed 1.05.2004r.), to opłaty wnoszone na poczet uiszczenia należności za ustanowienie nie będą również objęte opodatkowaniem tym podatkiem (niezależnie od terminu ich realizacji).

W świetle powyższego należy stwierdzić, że Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał niewłaściwej oceny prawnej w wydanym postanowieniu z dnia 14.07.2005r. nr PP/443/22/2005. Taki stan obliguje organ drugiej instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art.14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa /w związku z art.4 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 217, poz.1590)/.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj