Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-50c/07/DK
z 5 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-50c/07/DK
Data
2007.12.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
koszty uzyskania przychodów
reklama
reprezentacja
szkolenie
usługi gastronomiczne
usługi szkoleniowe
zakład ubezpieczeniowy
zakup napojów
zakup żywności


Istota interpretacji
Czy wydatki Towarzystwa obejmujące koszty wyżywienia i zakwaterowania uczestników szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne, jak również kandydatów na takie osoby, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Towarzystwa w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Towarzystwa, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 roku (data wpływu 26 września 2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków obejmujących koszty wyżywienia i zakwaterowania poniesionych w związku z organizacją szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne oraz kandydatów na te osoby – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków obejmujących koszty wyżywienia i zakwaterowania poniesionych w związku z organizacją szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne oraz kandydatów na te osoby.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Towarzystwo jest zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń majątkowych na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 ze zm.).

Towarzystwo zawiera umowy ubezpieczenia za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych działających na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. Nr 124, poz. 1154 ze zm.). Zgodnie z umowami agencyjnymi w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i w wykonaniu wynikających z tych umów obowiązków, Towarzystwo prowadzi szkolenia zawodowe dotyczące oferowanych produktów ubezpieczeniowych i zasad ich obsługi. Szkolenia te są prowadzone na rzecz agentów ubezpieczeniowych (art. 7 ust. 1 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym) oraz na rzecz osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne (art. 12 ust. 4 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym), jak również na rzecz wskazanych przez agentów ubezpieczeniowych kandydatów na osoby wykonujące bezpośrednio czynności agencyjne.

Towarzystwo ponosi koszty tych szkoleń. Koszty te obejmują wydatki na: wynajęcia sali i sprzętu, jak również koszty wyżywienia i zakwaterowania uczestników szkolenia.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy wydatki Towarzystwa obejmujące koszty wyżywienia i zakwaterowania uczestników szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne, jak również kandydatów na takie osoby, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Towarzystwa w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Towarzystwa, obejmujące koszty wyżywienia i zakwaterowania uczestnikó2)w szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne oraz kandydatów na te osoby, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów Towarzystwa w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te służą bowiem osiągnięciu przez Towarzystwo przychodów (zakład ubezpieczeń zawiera umowy ubezpieczenia za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych) oraz mają charakter standardowy i konieczny (nie jest możliwe przeprowadzenie wielogodzinnego lub nawet kilkudniowego szkolenia bez posiłku i bez zakwaterowania jego uczestników); są normalnym elementem usługi szkoleniowej. Jednocześnie wydatki te nie mają cechy wytworności, okazałości, ani też charakteru reprezentacyjnego. Z tego względu treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy nie stoi na przeszkodzie zaliczeniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu – z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do kwestii wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków przeznaczonych na reprezentację wskazać należy, iż stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 28 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Z uwagi na fakt, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „reprezentacji” należy – zgodnie z zasadami wykładni językowej przepisów prawa – odnieść się do definicji słownikowej tego pojęcia wg której „reprezentacja” to – okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną (Słownik języka polskiego PWN pod redakcją Mieczysława Szymczaka PWN 2002 r.).

Odnosząc powyższe do omawianej sprawy zauważyć należy, iż reprezentacja to występowanie w imieniu podatnika (firmy), wiążące się z okazałością i wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia. Reprezentacja to również działanie polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów.

Celem szkoleń jest natomiast, co do zasady podnoszenie kwalifikacji osób w nich uczestniczących poprzez przekazywanie wiedzy, w tym przypadku z zakresu oferowanych produktów ubezpieczeniowych oraz sposobu ich obsługi, nie zaś podnoszenie wizerunku firmy. Tym niemniej podkreślić należy, iż szkolenie może wiązać się z reprezentacją, konsekwencją czego może być wyłączenie wydatków poniesionych na takie szkolenie z kosztów uzyskania przychodów.

Jako że, wydatki obejmujące koszty wyżywienia i zakwaterowania uczestników szkoleń, są co do zasady elementem związanym z organizacją takich szkoleń w związku z powyższym, nie będą podlegały wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, wydatki poniesione przez Towarzystwo na wyżywienie i zakwaterowanie uczestników szkoleń dla agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących bezpośrednio czynności agencyjne, jak również kandydatów na takie osoby, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na takich samych zasadach jak pozostałe wydatki związane z organizacją takich szkoleń, pod warunkiem, że dane spotkanie szkoleniowe nie nosi znamion reprezentacji.

Tym samym, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku na usługę szkoleniową z wysokością przychodów oraz dane szkolenie nie nosi znamion reprezentacji, nie ma przesłanek do odrębnego traktowania w tym względzie wydatków będących elementem tej usługi tj. wydatków obejmujących koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników takiego szkolenia.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, powoduje iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj