Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-20/07
z 25 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-20/07
Data
2007.06.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działka pod budowę
nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
- w zakresie zastosowania prawa podatkowego dotyczącego wątpliwości odnośnie tego czy sprzedaż działek, które powstały w wyniku zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w gminie, stanowi źródlo przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku Państwa Zofii, Joanny i Grzegorza K., zam. G., ul. ... z dnia 02.04.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia działek budowlanych, powstałych z gruntów rolnych na podstawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest nieprawidłowe.

W dniu 02 kwietnia 2007r. zwrócili się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem o wydanie interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego wątpliwości odnośnie tego czy sprzedaż działek, które powstały w wyniku zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w gminie, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 1980r. Pani Zofia K. wraz z nieżyjącym już mężem Stanisławem otrzymała od rodziców męża gospodarstwo rolne w Gajewie. Po śmierci męża w 1991r. spadek po nim nabyła żona Zofia K. oraz dzieci Grzegorz i Joanna K. Dnia 27.06.2006r. Rada Gminy G. uchwaliła dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że część gruntów gospodarstwa przeznaczona została pod budownictwo mieszkalnejednorodzinne.

W styczniu 2007r. dokonano podziału części gospodarstwa na około 20 działek budowlanych - pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną oraz drogi wewnętrzne. Dotychczas sprzedano 2 działki, od których odprowadzono podatek VAT.

Pytają Państwo, czy sprzedaż przedmiotowych działek jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

Zdaniem Państwa podatek nie wystąpi, gdyż nabycie nastąpiło wiele lat temu, a podział nadziałki nie zmienił daty nabycia, wobec czego nie zachodzi konieczność opodatkowaniasprzedaży przedmiotowych działek zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie , a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z kolei przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy stanowi, że odpłatne zbycie nieruchomości o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy nie stanowi odrębnego źródła przychodu w sytuacji, gdy sprzedaż następuje w wyniku działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 6 powołanej wyżej ustawy, pozarolniczą działalność gospodarczą określa się jako działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przepis art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) stanowi, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność gospodarcza jest kategorią i faktem o charakterze obiektywnym. W związku z tym nie ma znaczenia fakt, że podmiot prowadzący konkretną działalność, nie ocenia jej jako działalność gospodarczą, nie nazywa jej tak bądź nie zgłasza w tym zakresie obowiązku podatkowego. Nazwanie bądź nie nazwanie danej czynności nie przesądza jeszcze o jej istnieniu, nieistnieniu, cechach, charakterze i skutkach zarówno dla podmiotu jak i przedmiotu czynności. Aby taka czynność podmiotu mogła być uznana za działalność gospodarczą, musi to być działalność wykonywana, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, tj. powinna charakteryzować się względnie stałym sposobem jej prowadzenia - co nie wyklucza możliwości prowadzenia jej sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego celu oraz rodzajową powtarzalnością.

Wnioskodawcy przewidują sprzedaż około 20 działek wydzielonych w wyniku podziału nieruchomości rolnej, co wskazuje zarówno na powtarzalność jak i częstotliwość podjętych działań. Świadczy o tym również wykonanie innych czynności związanych ze zmianą przeznaczenia gruntów rolnych, np. podzielenie nieruchomości rolnej na działki budowlane, czy też podjęcie czynności zmierzających do ich sprzedaży.

Należy więc stwierdzić, iż przedstawione w piśmie okoliczności pozwalają wnioskować, że opisane przez Podatników zorganizowane czynności, zostały podjęte w ramach nakierowanej na osiągnięcie zysku działalności gospodarczej, prowadzonej w zakresie świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Taką ocenę stanu faktycznego uzasadnia znaczna liczba wyodrębnionych działek, jak i zamiar ciągłego i systematycznego działania, mającego na celu podniesienie wartości działek, poprzez zmianę charakteru gruntu rolnego na budowlany.

Zakwalifikowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rodzi określone konsekwencje na gruncie podatku dochodowego. Dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 2 tej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem według skali określonej w art. 27 lub zgodnie z dyspozycją art. 30c, o ile podatnik, spełniając określone ustawą warunki, do dnia rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, oświadczy urzędowi skarbowemu, że wybiera sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 9a.

Stosownie do wybranego sposobu opodatkowania, zgodnie z art. 45 ust. 1 lub ust. la pkt 2 ustawy podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Ponadto podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania, stosownie do art. 44 wpłacać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy.

Z uwagi na powyższe tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia tj. na dzień złożenia wniosku oraz że nie jest ona wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta) - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy — zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej - prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 Ordynacji podatkowej


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj