Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-374/07/BJ
z 12 lutego 2008 r.

 

Zmieniona przez interpretację nr DD3.8222.2.47.2015.OBQ w trakcie porządkowania

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-374/07/BJ
Data
2008.02.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy wynagrodzenia pracowników realizujących bezpośrednio cel Programu „Wykorzystanie potencjału Europejskich Rad Zakładowych i Rad Pracowniczych w obliczu restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym” korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 697 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sekretariatu Związków Zawodowych, przedstawione we wniosku z dnia 09 listopada 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 13 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskanych z tytułu wykonywania prac na rzecz projektu finansowanego ze środków w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej Unii Europejskiej:

  • w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń osób realizujących bezpośrednio cel programu – jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń osób wykonujących czynności o charakterze pomocniczym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2007r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów osób fizycznych uzyskanych z tytułu wykonywania prac na rzecz projektu finansowanego ze środków w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej Unii Europejskiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sekretariat Związków Zawodowych, jako administrator otrzymuje bezpośrednio środki pieniężne finansowe w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej Unii Europejskiej. Umowa Grant agrement. Pozyskując środki finansowe na projekt Sekretariat Związków Zawodowych miał na względzie dotkliwy problem braku doświadczeń wśród członków wobec zjawiska restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym. Przykładem tego jest problem określenia charakteru dalszej działalności Europejskich Rad Zakładowych w połączonych zakładach M. S. i A. Innym przykładem jest firma E., gdzie skutkiem przeniesienia produkcji z Włoch i Niemiec do Polski są dla ERZ negocjacje dotyczące nowego porozumienia. Przykład G. M. i jego problemy związane z przenoszeniem produkcji również pokazuje, że proces restrukturyzacji ma w sektorze metalowym charakter postępujący i wywołuje poważne konsekwencje społeczne. Europejskie przedsiębiorstwa, w szczególności przedsiębiorstwa zorganizowane w duże grupy, są zaangażowane w coraz bardziej radykalne i gwałtowne procesy restrukturyzacji, które wpływają negatywnie na pracowników (w przypadku zwolnień grupowych) oraz pogorszenie warunków pracy i zatrudnienia. W tej sytuacji ERZ muszą dostosować się do zmienionych warunków rynkowych stworzonych przez globalizację gospodarki. Pojawiła się także konieczność koordynacji różnych doświadczeń członków ERZ pod kątem zgodności z wytycznymi sektorowymi dla przemysłu. W sytuacji wzrostu liczby fuzji transgranicznych i spółek europejskich konieczne stało się określenie nowej roli ERZ, które mimo wszystkich sygnalizowanych ograniczeń pozostają jedynym instrumentem umożliwiającym pracownikom spojrzenie na funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa na poziomie transnarodowym i stanowią centralny punkt dla wszystkich pracowników szczególnie tam, gdzie gwarancje wykonywania praw są mniejsze. Dla wykonania założeń programu Sekretariat Związków Zawodowych zawiera umowy z osobami będącymi pracownikami Sekretariatu oraz innymi, tj. umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Sekretariat Związków Zawodowych otrzymuje środki finansowe w ramach bezzwrotnej pomocy finansowej z Unii Europejskiej na podstawie umowy z dnia 18.07.2007r. zawartej z Departamentem Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans przy Komisji Europejskiej. Środki przekazywane są w formie zaliczek bezpośrednio z Komisji Europejskiej na konto Sekretariatu Związków Zawodowych. Działania podejmowane przez zatrudnione osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej to:

  • Działania organizacyjne – m.in. rekrutacja uczestników, obsługa sekretariatu projektu. Prowadzenie szkoleń, nadzór metodyczny nad szkoleniami, promocja projektu, utworzenie strony internetowej, czynności finansowo-księgowe
  • Ekspert – badania socjologiczne, wykłady
  • Trener – prowadzenie szkoleń
  • Obsługa techniczna
  • Obsługa finansowa.

Wszystkie ww. działania podejmowane są w ramach realizacji programu. Wynagrodzenia ww. osób za realizację zadań związanych z projektem są finansowane ze środków projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wynagrodzenia pracowników realizujących bezpośrednio cel Programu „Wykorzystanie potencjału Europejskich Rad Zakładowych i Rad Pracowniczych w obliczu restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym” korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu Programu „Wykorzystanie potencjału ERZ i Rad Pracowniczych w obliczu restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym” są objęte zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ są spełnione wszystkie warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  • wynagrodzenia są finansowane środkami pochodzącymi z bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
  • wynagrodzenia wypłacane są na podstawie umów cywilnoprawnych oraz na podstawie umów o pracę,
  • wymienione w opisie stanu faktycznego osoby fizyczne bezpośrednio realizują cel programu finansowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie dwie przesłanki, tj.:

  1. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

By możliwe było objęcie dochodów otrzymanych przez podatnika analizowanym zwolnieniem z opodatkowania, powinny one być sfinansowane środkami bezzwrotnej pomocy pochodzącymi od: rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. Ustawodawca uzależnia również zastosowanie omawianego zwolnienia z opodatkowania od podstawy ich przyznania, którą może być: jednostronna deklaracja lub umowa zawarta z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie ww. przepisu korzystają dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego, co ma miejsce w przypadku, gdy określona osoba wykonuje w ramach programu czynności o charakterze merytorycznym, a nie pomocniczym. Zwolnienie będzie miało zastosowanie jedynie w odniesieniu do osób wykonujących czynności o charakterze merytorycznym, a nie będzie miało zastosowania do osób wykonujących czynności o charakterze pomocniczym. Za czynności o charakterze merytorycznym uznać należy wykonywane w ramach danego programu czynności dotyczące jego treści, przedmiotu, nie zaś strony formalnej, zewnętrznej. Te ostatnie potraktować należy jako czynności o charakterze pomocniczym, które ze swej istoty mają jedynie wspomagać realizację programu (są to czynności dodatkowe, posiłkowe, służące jako pomoc czy też ułatwienie). Zatem rozróżnienie czynności merytorycznych i pomocniczych powinno być dokonywane w oparciu o ich związek z określonym programem, który niewątpliwie występuje w odniesieniu do obydwu rodzajów czynności, jednak w pierwszym przypadku będzie to związek bezpośredni, w drugim zaś pośredni. Tak więc czynnościami merytorycznymi będzie np. prowadzenie szkoleń, koordynowanie programu, zaś czynnościami pomocniczymi będzie m.in. obsługa księgowości, sekretariatu. Istotnym jest, że zakres prac służących realizacji programu, wykonywanych przez osoby fizyczne winien być szczegółowo i jednoznacznie określony w zawartych z tymi osobami przez bezpośredniego beneficjenta umowach o pracę bądź umowach cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca otrzymuje bezpośrednio środki pieniężne finansowe w ramach bezzwrotnej pomocy z Komisji Europejskiej na podstawie umowy zawartej z Departamentem Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans przy Komisji Europejskiej. Środki przekazywane są w formie zaliczek bezpośrednio z Komisji Europejskiej na konto wnioskodawcy. W świetle powyższego należy uznać, iż wynagrodzenia zatrudnionych przez wnioskodawcę na podstawie umów cywilnoprawnych trenerów oraz ekspertów, jako osób bezpośrednio realizujących cel Programu „Wykorzystanie potencjału Europejskich Rad Zakładowych i Rad Pracowniczych w obliczu restrukturyzacji i globalizacji w sektorze metalowym”, bezpośrednio finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy, korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie ma zastosowanie o ile wynagrodzenia te nie są finansowane ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Zatem w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń trenerów i ekspertów stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Natomiast wynagrodzenia osób wykonujących czynności związane z obsługą techniczną oraz finansową ww. Programu nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, gdyż osoby te wykonują czynności o charakterze pomocniczym. Czynności te niewątpliwie są niezbędne w procesie realizacji tego Programu, jednakże same w sobie nie stanowią jego celu, nie spełniony bowiem jest wymóg bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego.

W części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń tych osób stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj