Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-9/07/PM
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-9/07/PM
Data
2007.05.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
Holandia
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
Czy umowa pożyczki zawarta ze spółką holenderską podlega PCC?


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności m.in. świadczy usługi telewizyjne przy użyciu platformy cyfrowej.

W celu zapewnienia odpowiednich środków na prowadzoną działalność (w tym zakupy infrastruktury, praw do emisji, sprzętu itd.), Spółka zaciąga pożyczki między innymi od Spółki z siedzibą w Holandii, która zgodnie ze swoją umową spółki jest podatnikiem prowadzącym działalność finansowa w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Dodatkowo, Spółka informuje, że środki posiadane przez pożyczkodawcę są przekazywane z rachunku bankowego pożyczkodawcy prowadzonego przez bank z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej na rachunek bankowy Spółki. Umowa pożyczki została zawarta poza granicami Polski tj. w Amsterdamie, w Holandii.

Zagadnienie o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek udzielanych przez spółkę holenderską na rzecz Wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, że umowy pożyczek zawarte z pożyczkodawcą, zgodnie z art. 2 ust. 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na fakt, iż są one objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług jako usługa finansowa.

Niezależnie od powyższego, w ocenie Spółki, w świetle treści art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, udzielanie pożyczek nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem ze względu na fakt, że przedmiotowe umowy pożyczek z zagranicznym pożyczkodawcą zostały zawarte poza terytorium Polski, a środki pieniężne będące przedmiotem umów w chwili ich zawierania znajdowały się poza terytorium Polski.

Ponadto zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie zwolnienie od tego podatku, które jest przewidziane w art. 9 pkt 10 lit. a ww. ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 lit. b) ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach

umowy spółki i jej zamiany

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dochodzi do zawierania umów pożyczek pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką z siedzibą w Holandii. Powyższe umowy, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 02.05.2007r. nr 1472/RPP1/443-131/07/SMP podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie miało w danym przypadku zastosowanie, przedmiotowe umowy pożyczek nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego pragnie wyjaśnić, iż z uwagi na fakt, że przedmiotowe transakcje umów pożyczek korzystają z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b), rozważania nad zastosowaniem zwolnienia uregulowanego w art. 9 ust. 10 lit. a) oraz wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy stają się bezcelowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj