Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415-2/07
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415-2/07
Data
2007.01.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
podatek dochodowy od osób prawnych
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Spółdzielnia zwróciła się z pytaniem , czy w świetle dotychczasowego rozumienia w znanym orzecznictwie pojęcia zasoby mieszkaniowe możliwe będzie korzystanie ze zwolnienia określonego w art.17 ust.1 pkt 44 w dotychczasowym zakresie .


P o s t a n o w i e n i e



Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz . 60 z późń. zm. ) stanowisko Spółdzielni dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 28.12.2006 r. (data wpływu do Urzędu 02.01.2007 r.), uznaję za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e



Wnioskiem z dnia 28.12.2006 r. Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujące fakty:
1 . Jako spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić działalność na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze ( DzU. U. Z 2003 r. Nr 188 , poz. 1848 z póz. zm.), ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( DzU. U. Z 2003 r. Nr 119 , poz. 1116 z pózn. zm. ) oraz Statutu Spółdzielni .

2 . Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych i kulturalnych wynikających z zamieszkiwania w spółdzielczych budynkach . Przedmiotem samodzielnie prowadzonej działalności Spółdzielni jest : - budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia odpowiednich praw na rzecz członków Spółdzielni , - obsługa i zarządzanie nieruchomościami , - działalność społeczna , kulturalna i oświatowa .

3 . Przepisy wcześniej wymienionych ustaw nie określają , które pozostałe przychody oraz koszty operacyjne i finansowe mogą dotyczyć gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub innej działalności Spółdzielni . W świetle postanowień art. 42 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( DzU. z 2002 r. Nr 76 , poz. 694 z pózn. zm. ) pełny wynik podmiotu gospodarczego obejmuje wyniki operacyjne , w tym pozostałe operacyjne , finansowe i nadzwyczajne.

4 . Zgodnie z art.1, 4 , 5 i 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych różnica między kosztami a przychodami gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody tej gospodarki w następnym roku .Obowiązkowe odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.

5 . Wynik finansowy Spółdzielni ustalany jest na podstawie art.42 ustawy o rachunkowości , obejmuje całokształt jej działalności i odnoszony jest na rozliczenia międzyokresowe kosztów lub przychodów w roku następnym.

6 . Art. 16 c pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdzający , że amortyzacji nie podlegają budynki , lokale , budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe , obejmuje środki trwałe sfinansowane w sposób określony w art.6 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych , do których zalicza się : budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym , kotłownie , garaże zabudowane i wolno-stojące , budynki handlowo-usługowe , budynki administracyjne , budynki działalności społeczno-wychowawczej , urządzenia i uzbrojenia terenów ,budowle i inne obsługujące w/ w obiekty , prawa wieczystego użytkowania terenów i grunty nabyte , tereny zielone , mała architektura i inne.

7. Do końca 2006 r., na podstawie nieobowiązującego od 01.01.2007 r. art.17 ust.4 f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , ze zwolnienia korzystały dochody spółdzielni uzyskane z innych źródeł , w części przeznaczonej również na inne cele statutowe , z wyjątkiem działalności gospodarczej .

W związku z tym Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem , czy w świetle dotychczasowego rozumienia w znanym orzecznictwie pojęcia zasoby mieszkaniowe możliwe będzie korzystanie ze zwolnienia określonego w art.17 ust.1 pkt 44 w dotychczasowym zakresie .

Zdaniem Spółdzielni , ponieważ na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wszelkie przychody są uzyskiwane z tytułu użytkowania środków trwałych stanowiących zasoby mieszkaniowe , to stosuje się do nich w całości zwolnienie wymienione w tym przepisie . Zgodnie z art.14 a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa / Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm./, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego , na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta , ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam następującej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego :

1 . Stosownie do przepisów art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r Nr 54 , poz. 654 z późn. zm.) , w brzmieniu określonym przez art. 1 pkt 18) lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217 poz. 1589 ), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych , wspólnot mieszkaniowych , towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów , z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi .

2 . Oznacza to , że nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi , niezależnie od ich przeznaczenia a dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi tylko w części przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów .

3 . Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi , o których mowa w tym przepisie , składają się wpływy z opłat pobieranych przez Spółdzielnię oraz pokrywane z nich koszty . Opłaty te, na podstawie przepisów przytoczonych w zapytaniu , kalkulowane są w takiej wysokości , aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania ( administracji ) .

4 .Uwzględniając charakter opłat oraz pokrywanych z nich kosztów przez pojęcie zasoby mieszkaniowe należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne ale również :
- pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego ( dźwigi , wbudowane wymiennikownie , kotłownie , hydrofornie , garaże , klatki schodowe , strychy , piwnice ) ,
-pomieszczenia znajdujące się poza nim , których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań , zapewniające sprawne ich funkcjonowanie i administrowanie ( kotłownie i hydrofornie wolnostojące , warsztaty konserwacyjno-remontowe , pomieszczenia administracji Spółdzielni ) ,
-urządzenia i uzbrojenie terenów zajętych przez te budynki (sieci wod.-kan., c.o., energetyczne i telefoniczne , budowle inżynieryjne i komunikacyjne – drogi osiedlowe , ulice , chodniki ) ,
- inne związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu , mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych (latarnie oświetleniowe ,ogrodzenia ) .

5 . Dochód z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkalnymi ( wynajmowanie lokali użytkowych , powierzchni reklamowych , dachów na anteny ) , która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez Spółdzielnię , podlegać będzie opodatkowaniu bez względu na przeznaczenie . Dotyczy to również ewentualnych dochodów z działalności kulturalnej i oświatowej .

6 . Ze względu na szczególny , w stosunku do innych ustaw wymienionych w zapytaniu , charakter ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych również spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest ustalać podstawę opodatkowania w sposób określony w art. 7 i art. 18 ust. 1 ustawy . Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy Spółdzielnia zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji rachunkowej , zgodnie z odrębnymi przepisami , w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu ( straty ), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy .

7 .W sytuacji gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła , w tym gdy część dochodów nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona koszty ustala się w takim stosunku , w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów ( art. 15 ust. 2 i 2 a ustawy ) .

Informuje się , że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj