Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/226/07/JB
z 27 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/226/07/JB
Data
2007.09.27


Referencje


Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki od kredytu
zakup akcji
związek przyczynowo-skutkowy
związek z przychodem


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości zaliczenia zapłaconych odsetek oraz poniesionych kosztów związanych z zaciągniętym kredytem na zakup akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia zapłaconych odsetek oraz poniesionych kosztów związanych z zaciągniętym kredytem na zakup akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 28.06.2007r. (data wpływu 29.06.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia zapłaconych odsetek oraz poniesionych kosztów w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup akcji do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółka zaciągnęła długoterminowy kredyt inwestycyjny z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu akcji innej spółki. Aktualnie z kredytu sfinansowano zakupy akcji na poziomie 95% wartości przyznanego kredytu. Pozostała część kredytu również pozostanie przeznaczona na dalsze finansowanie zakupu akcji tejże spółki.
W ocenie wnioskodawcy zapłacone odsetki oraz poniesione koszty związane z zaciągnięciem kredytu na zakup akcji stanowią koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania oraz zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 za koszt nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu uznano między innymi wydatki na objęcie lub nabycie akcji w spółce. Zdaniem Spółki zapłacone odsetki oraz poniesione wszystkie inne koszty związane z zaciągnięciem kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu. Nie mieszczą się one bowiem w pojęciu wydatków na nabycie, które należy rozumieć jako wszelkie wydatki warunkujące nabycie udziałów, tj. takie wydatki bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie akcji.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" , zawartego w w/w artykule, prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem, że:
- są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu,
- są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie:
* papierów wartościowych w szczególności akcji i udziałów,
a także wydatków na nabycie:
* jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych,
* certyfikatów inwestycyjnych,
* jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu odpowiednio z:
a) odpłatnego zbycia:
* papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych,
* certyfikatów inwestycyjnych i jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (w tym także z ich umorzenia),
b) umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych.

Do wydatków na nabycie bądź objęcie udziałów (akcji) zaliczyć należy wydatki bezpośrednio związane z takim objęciem a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie lub objęcie udziałów (akcji). Odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji) nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak, pozostają w związku z przychodami podatnika. Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie zapłaty lub w dacie ich kapitalizacji, pod warunkiem jednak, iż są zgodne z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na mocy art. 15 ust. 4d w/w ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Reasumując zapłacone odsetki oraz poniesione - zapłacone w związku z zaciągnięciem kredytu koszty na zakup akcji mimo, iż należą do kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu stanowią koszty związane z działalnością gospodarczą oraz dotyczą zwiększenia źródeł przychodów, co umożliwia - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2007r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj