Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-15/07/75987/2007
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-15/07/75987/2007
Data
2007.09.20



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
Spółka, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, zamierza zaciągnąć pożyczkę w celu finansowania bieżącej działalności. Pożyczkodawcą będzie spółka prawa niemieckiego, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Strony umowy należą do Grupy kapitałowej X. Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Pożyczkobiorcy. Pożyczka zostanie udzielona w ramach umowy ramowej, zobowiązującej Pożyczkodawcę do udzielania pożyczek do określonego w umowie limitu. Wnioskodawca zastanawia się czy w przedstawionym stanie faktycznym czynność udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 19.06.2007 roku (wpływ do Urzędu 21.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 24.08.2007 r.,w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, żestanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidiowe.

UZASADNIENIE

Spółka, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, zamierza zaciągnąć pożyczkę w celu finansowania bieżącej działalności. Pożyczkodawcą będzie spółka prawa niemieckiego, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Strony umowy należą do Grupy kapitałowej X. Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Pożyczkobiorcy. Pożyczka zostanie udzielona w ramach umowy ramowej, zobowiązującej Pożyczkodawcę do udzielania pożyczek do określonego w umowie limitu.

Wnioskodawca zastanawia się czy w przedstawionym stanie faktycznym czynność udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Spółka stoi na stanowisku, że wskazana czynność jest usługą finansową, którą należy zakwalifikować jako import usług zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535), zwolniony z ptu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy. Zdaniem Spółki w niniejszym przypadku zastosowanie znajduje art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z ptu.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:

Umowy pożyczki w myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.b cyt. wyżej ustawy podlegają przedmiotowemu zakresowi podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak art. 2 pkt 4 lit.b ustawy stanowi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu wydanym w dniu 02.08.2007 r. znak P02/443-49/07/65135 potwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka z tytułu otrzymania pożyczki od zagranicznego podmiotu jest zwolniona z podatku od towarów i usług , zatem hipoteza art. 2 pkt 4 lit.b cyt. ustawy jest spełniona.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy orzekając jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj