Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-12/07/70828/2007
z 28 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-12/07/70828/2007
Data
2007.08.28



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
umowa pożyczki
wyłączenie


Pytanie podatnika
Czy pożyczka udzielona pracownikowi ze środków obrotowych firmy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 11.06.2007 roku (wpływ do Urzędu 11.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 21.06.2007 r.,w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka udzieliła pożyczki swojemu pracownikowi. Pożyczka została udzielona ze środków obrotowych Spółki i jest oprocentowana 6 % w skali roku. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

W związku z powyższym Spółka wystosowała zapytanie, czy wskazana czynność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Umowy pożyczki zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podlegają przedmiotowemu zakresowi podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie art. 2 pkt 4 lit.b cyt. wyżej ustawy stanowi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu wydanym w dniu 24.08.2007 r. znak P02/443-131/07/69901 potwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka z tytułu udzielenia pożyczki pracownikowi jest zwolniona z podatku od towarów i usług, zatem hipoteza art. 2 pkt 4 lit.b cyt. ustawy jest spełniona.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy orzekając jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sadem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj